Historie van de R.K. Pancratiusparochie Gezien het kloeke formaat van de kerk zou men voor het kleine dorp met slechts enkele honderden inwoners een bloeiend ker kelijk leven kunnen vermoeden De oudst bekende kerkelijke leider is Dirck Gerritsz van Nortich, wiens naam in 1326 wordt vermeld. I)e reformatie De vroegste periode tot aan de reformatie Kort nadat de Frankische hofmeier Pepijn II de Friese koning Radboud bij Wijk bij Duurstede heeft verslagen, landt in het jaar 690 de uit Ierland afkomstige Willibrord met zijn elf gezel len op onze kust om het christendom te prediken. Onder de gezellen zijn o.a. Adelbertus en Engelmundus, die tot taak hebben om in ons gewest Kennemerland de Westfriezen tot het christendom te bekeren. In korte tijd weten zij het christendom te verspreiden en wor den bedehuizen gesticht. Deze eerste in de 8e eeuw gebouwde kerkjes zijn vermoedelijk niet meer geweest dan eenvoudige uit hout opgetrokken bouw sels. Tot de oudst bekende gelden in onze omgeving de moederker ken van de aan Willibrordus gewijde kerk te Heiloo en de aan Engelmundus gewijde kerk te Velsen. Tot de oude kerkjes moet ook genoemd worden het aan Adel bertus gewijde kapelletje te Egmond Binnen, welke na zijn dood aldaar wordt gesticht. Van die te Egmond wordt als stichtingsjaar 740 genoemd. In de 10e eeuw wordt door graaf Dirk I een klooster te Egmond ge sticht. Over de geschiedenis van de Rooms Katholieke parochie Cas- tricum is tot aan de reformatie weinig bekend. Archeologische onderzoekingen in de oude Pancratiuskerk (de huidige N.H. kerk) doen vermoeden, dat op dezelfde plaats een houten kapel heeft gestaan. In het register van tienden van 1280 van het bisdom Utrecht wordt onder het dekanaat Kennemerland de kerk van Castri- cum vermeld. Hoe oud het oudste deel van het huidige gebouw is, is niet exact bekend, aangenomen wordt, dat het uit de le helft van de 11e eeuw stamt. Opmerkelijk is, dat de Pancratiuskerk niet genoemd wordt op de lijsten van de aan de abdij te Egmond behorende kerken. enorme opstand uit en in 1566 lucht het volk zijn opgekropte woede in de beeldenstorm. De strijd tegen de Spanjaarden in Kennemerland kent zijn hoogtepunt in de belegering van de steden Alkmaar en Haar lem. Op het einde van de Middeleeuwen voltrekt zich een gigantische hervorming van de kerk in Europa. De kerk is verstard in de sleur van eeuwenlange gebruiken; de geest van het oorspronkelijke geloof door de zending van Willibrord hier gebracht, is verloren gegaan. De kritiek op de misbruiken van de kerk met o.a. de aflaten handel wordt bevorderd door grote staatkundige hervor mingen, welke zich over geheel Europa voltrekken. De reformanten willen af van de pracht en praal van de kerk en terugkeren tot de oorspronkelijke leer. De Spaanse overheersing tracht het gezag van de R.K. kerk te herstellen door een meedogenloze vervolging van de aan hangers van de nieuwe leer. Na de komst van Alva en zijn beruchte schrikbewind breekt een afb. 1 St. Pancratius: volgens de legende afkomstig uit Phygië een landstreek in westelijk klein Azië geboren in 290 n.Chr. uit rijke ouders en wees geworden. Hij trok met zijn oom naar Ro me en werd daar als aanhanger van de R.K. leer op 14-ja- rige leeftijd onthoofd tijdens het bewind van keizer Diocletianus. Hij werd vooral in de Middeleeuwen veel vereerd in heel West- Europa. Hij behoort tot de z.g. ijs heiligenfeestdag 12 mei. (collectie: archief Pancratiusparochie). 3

Jaarboek Oud Castricum | 1983 | | pagina 3