De eerste eigenaar, bewoner van Zorgvlied is Mr. Joachim Nu- hout van der Veenschout van Castricum en Bakkum. Nuhout van der Veen wordt op 6 sept. 1814 als schout en secretaris op gevolgd door Pieter Kieft. Al eerder was hij geïnstalleerd als pre sident van de rechtbank te Alkmaar. In 1816 koopt hij de buiten plaats 'Middenhout' gelegen in de Alkmaarse Hout (Nuhout van der Veen is uitvoerig behandeld in het le jaarboekje van Oud- Castricum). Op 8 aug. 1816 wordt het herenhuis en bijbehorende bovenge noemde percelen publiekelijk verkocht met de conditie dat het pand op 1 jan. 1817 te aanvaarden is. Overigens verklaart Nuhout van der Veen in de betreffende notariële acte van eigendomsover dracht van hetzelve Perceel te zijn wettige eigenaar doch daar van geene bewijzen te kunnen produceren alzoo dezelve in den oorlog van het jaar 1799 zijn weggeraakt." Voor het bedrag van 2150 gulden wordt Cornelis Oldenburg, landbouwer te Bergen, eigenaar. Het bericht in de Alkmaarsche Courant van de bovengenoemde publieke verkoping vermeldt: "Een aangenaam welgelegen en sedert weinig jaren nieuw gebouwd Buitenverblijf, genaamd Zorg vlied, staande en gelegen te Castricum in de Kerkbuurt aan de Heerenweg, bestaande in een modern en welgebouwd Heeren huis met onderscheide Behangen kamers en verdere Gemakken, mitsgaders daarbij behorende wel aangelegde Tuinen met vele weldragende Vruchtbomen, groot ruim een half morgen." Rentenierswoning Op 22 febr. 1817 wordt de bezitting doorverkocht voor 2700 gul den aan de heer Dirk Wijnandsal vele jaren rentenier en wonen de te Castricum. Wijnands, van geboorte een Amsterdammer, bezit ook het lange pannenhuis; hij gaat wonen op Zorgvlied. Na ongeveer 16 jaren in het herenhuis gewoond te hebben, vestigt hij zich omstreeks 1833 in de Grote Houtstraat te Haarlem, de plaats waar zijn vrouw is geboren. Hier zal Wijnands in 1836 overlijden. Op 20 juni 1834 wordt ten overstaan van notaris Jacob Nuhout van der Veen de condities en voorwaarden voor een publieke ver koping te houden op 25 juni 1834 notarieel vastgesteld. Dit ge schiedt op verzoek van de heer Jan Arendszoon van Bommel, meester koekebakker wonende in de stad Haarlem, als speciaal gemachtigde van de heer Dirk Wijnands. De gehele bezitting wordt op 24 nov. 1834 voor 1900 gulden ge kocht door Trijntje Kuyperpas weduwe geworden van de heer Johannes Petrus de Leu 4>. Laatstgenoemde was geboren in Lei den, fabrikant en woonde nog maar kort in Castricum toen hij alhier op 40-jarige leeftijd op 3 nov. 1835 overleed. Trijntje Kuyper verkoopt het gehele bezit op 3 jan. 1837 voor 2100 gulden 5' aan haar zuster Antje Kuyper op dat moment winkelierster in Alkmaar. De verkoping wordt gepasseerd voor notaris Samuel Anthony de Moraaz, wonende te Alkmaar. Antje Kuyper zal in 1844 te Castricum met genoemde notaris in het hu welijk treden. Op 20 okt. 1845 verkoopt het echtpaar de Moraaz-Kuyper het herenhuis Zorgvlied voor 2900,aan de heer Jacobus von Dentzsch, gepensioneerd kapitein der Genie van het leger in Oost- Indië en dan reeds wonende in Castricum. Hij was als officier versierd met het 'Metalen Kruis'. Jacobus von Dentzsch over lijdt op 43-jarige leeftijd in 1849 te Castricum. Sophie Wilhelmina Paré weduwe van Jacobus von Dentzsch, doet omstreeks 1852 aan het gemeentebestuur van Castricum een aan bod tot verkoop van haar buitenplaatsje Zorgvlied voor 3500 gulden om hierin het raadhuis en de school onder te brengen. Het huis is 9.10 m. breed en 7.80 m. lang en de bijliggende gronden zijn tot 2000 gulden waard. Er bestaan namelijk bij het gemeen tebestuur plannen om een school te bouwen, welke met inbegrip van de meubelen 3000 gulden zal moeten kosten. Om tot finan ciering van dit plan te komen wordt alles nog wat kritisch beke- Hertnana State met de driewielige auto van dokter Schoonhof J voor de deur omstreeks het jaar 1915. ,4l Afe •V 24

Jaarboek Oud Castricum | 1983 | | pagina 24