Wat was... Hermana State Vele Castricummers weten bij het noemen van deze naam on middellijk wat bedoeld wordt. Met 'Hermana State' denkt men aan het grote statige huis, dat de Dorpsstraat sierde en dat in 1964 is gesloopt. Op diezelfde plaats is nu de Amro-bank gevestigd. Ook weten veel Castricummers, in het bijzonder de ouderen, zich nog enkele bewoners te herinneren als dokter Schoonhoff, de familie Heideman en notaris van Cranenburgh. In oude archiefstukken kwam ik meerdere malen de naam 'Zorg- vlied' tegen voor een voornaam herenhuis aan de Dorpsstraat. Dit wekte mijn interesse en vormde de aanleiding voor een on derzoek naar de plaats, herkomst en bewoners van dit herenhuis. Tijdens deze speurtocht in de archiefstukken bleek al gauw dat huize Zorgvlied en Hermana State hetzelfde pand betrof. In dit artikel wordt nader ingegaan op geschiedenis, ligging en de be woners van dit buitenverblijf. Bouw omstreeks 1794 Zorgvlied moet omstreeks 1794 gebouwd zijn. Volgens een ver melding van een der laatste bewoners zou dit jaartal in een 'eerste steen' hebben gestaan. Het gehele bezit bestond uit het heren huis met een erf, een moestuin, een boomgaard en een stuk bos achter het huis, zich uitstrekkende tot aan de beek (nu Korte Cie- weg) en vervolgens nog een grote tuin aan de overkant van de weg (waar nu het pand van woninginrichting Huitenga staat). Bij de verschillende verkopingen wordt in de officiële acten het gehele eigendom als volgt onderverdeeld en omschreven: 1 Een Heerenhuis genaamd Zorgvlied en erve, staande en gelegen aan de straatweg in de Kerkbuurt te Castricum getekend op de kadastrale kaart sectie B met nr. 379, groot 16 roeden en 90 ellen (16,90 are). 2 Een tuin bestaande uit boomgaard, moesland en bos, gelegen achter het voorgaande perceel sectie B nr. 378 groot 11 roeden en 60 ellen en nr. 378a groot 4 roeden en 30 ellen. 3 Een voor- of overtuin bestaande in moesland en boomgaard liggende over het perceel nr. 1 getekend op de kadastrale kaart sectie B nr. 390 ter grootte van 14 roeden en 90 ellen." 23

Jaarboek Oud Castricum | 1983 | | pagina 23