worden gehouden met toenemende invloed vanuit het verre noorden van periodiek voorkomende inundaties (het Rekere-ge- bied). De indruk is dat de milieu-omstandigheden op deze plek zodanig verslechterden dat ze mede door de wateroverlast de oorzaak werden waardoor de vroege middeleeuwers het daar niet meer konden houden. Omdat geen stukken aardewerk later dan de 9e eeuw werden gevonden -b.v. niet het Pingsdorf-type- kan worden verondersteld dat na die eeuw de bewoning was teniet gegaan. Zoals reeds hierboven vermeld, kan worden gezegd dat aan de hand van aardewerkvondsten ter plekke van de nu bestaande Willem de Rijkelaan een vroege middeleeuwse bewoning was van een paar honderd jaar lang. September 1982 Samenstellers van het verslag: F. Baars E. Mooij A. Schermer Geraadpleegde literatuur Voor dit verslag is o.a. dankbaar gebruik gemaakt van het archeologisch dagboek van de heer N.C. Steeman. Daaruit het volgende citaat: „Toch zal in de komende tijd er naar gestreefd moeten worden de onderzoeken steeds wetenschappelijker verantwoord te laten verlopen. Speciaal de geologische omstandigheden zijn belangrijk en worden vaak niet onder kend. Een goede begeleiding van vakmensen op dit gebied lijkt mij noodzakelijk. Speciaal zullen wij overdag mensen nodig hebben die met kennis van zaken kunnen werken". Besteman, J.C., Carolingian Medemblik, in Berichten R.O.B. 1974. Clason, A.T., Schaatsen of glijders, Voorwerpen uit been en gewei, Spiegel Historiael 13e jaargang nr. 4, april 1978. Westerheem XXVII 1978 blz. 295. v. Deelen Speurend in het verleden van Castricum, Westerheem XXI-5-1972, blz. 190 e.v. Diederik, F., Een vroeg-middeleeuwse nederzetting te Schagen, Westerheem XXXI-2-1982, blz. 53 e.v. v. Es, W.A. en De opgravingen: de grondsporen, Verwers, W.J.H., Spiegel Historiael 13e jaargang nr. 4 april 1978, Westerheem XXVII 1978, blz. 232 e.v. v. Es, W.A. en De opgraving: de gevonden voorwerpen, Verwers, W. J.H. Spiegel Historiael 13e jaargang nr. 4 april 1978, Westerheem XXVII 1978, blz. 241 e.v. Schermer, A., Geestmerambacht, West-Frieslands Oud en Nieuw XXXV (1968), blz. 213 e.v. Schermer, A., Geestmerambacht IV; West-Frieslands Oud en Nieuw (1973), 40e bundel, blz. 245 e.v. 22

Jaarboek Oud Castricum | 1983 | | pagina 22