Voorwoord Voor U ligt alweer het vijfde jaarboekje in successie. Gezien het tempo waarin de steeds grotere oplagen naar donateurs en belangstellenden verdwenen, mogen we toch wel vaststellen dat we met het uitgeven van ons jaarboekje in de roos hebben geschoten. Dachten we in het begin dat het moeilijk zou zijn om jaar in, jaar uit ons boekje van copy te kunnen voorzien, we zagen het aantal bladzijden groeien, en op enig moment moesten we besluiten om artikelen in te korten of tot een volgende uitgave te bewaren, zoals het artikel over de schelpenvisserij en de schulpvaart, wat U dit jaar nog niet zult vinden. Zeer actueel is het artikel over het gemeentehuis. Door de bouw van het nieuwe gemeentehuis dreigde het oude gemeentehuis voor de Castricumse gemeenschap verloren te gaan. De Werkgroep heeft in een aantal brieven aan gemeentebestuur en gemeenteraad aandacht gevraagd en suggesties gedaan voor de bestemming van het ons zo vertrouwde oude gebouw. Verder een artikel in de serie "Wie was..." in dit geval Burgemeester Zaalberg, de man die maar 1 Vi jaar Burgemees ter van Castricum is geweest en toen het hoofd moest buigen. Een verslag van een opgraving, de rubrieken Castricum 100 jaar geleden, de kroniek in 1981 en ons jaarverslag zijn inmiddels vaste rubrieken geworden. De vorig jaar gestarte rubriek over een Castricumse familie is zeer succesvol gebleken, daarom dit jaar een andere vertrouwde naam nl. de familie Veldt. Deze laatste rubriek is qua onderzoek zeer tijdrovend, terwijl voor de buitenstaanders het niet meer is dan een dorre opsomming van namen, maar neemt U van mij aan, dat het een zeer boeiende en interessante hobby is. Met de diaserie, aangekondigd in ons vorig jaarboekje, ben ik inmiddels een aantal keren naar buiten getreden. Ik ben erg blij met de interesse voor deze serie en de reacties van aanwezigen in de zaal en heb veel interessante tips, foto's en opmerkingen gekregen die blijk geven van medeleven van de aanwezigen voor het verleden en heden van ons dorp. Voor het komende najaar staan weer een aantal dia-avonden voor verschillende verenigingen op het programma. Bij het bekijken en vergelij ken van dia's van de oude dorpskern van vroeger en nu valt het op dat vooral het landelijke karakter van de dorpskern is verdwenen. We zijn daarom erg blij dat ondanks alle economische problemen er mensen en bedrijven zijn die oog hebben voor het verleden en panden in een staat herstellen die overeenkomt met de oorspronkelijke. G. van Geenhuizen 2

Jaarboek Oud Castricum | 1982 | | pagina 2