Voorwoord Voor U ligt al weer het vierde Jaarboekje van Oud-Castricum. Uit de ervaringen van vorige jaren is gebleken dat ons Jaarboekje zich in een steeds groeiende belangstelling mag verheugen, hetgeen mede wordt veroorzaakt door publicatie in het Nieuwsblad voor Castricum. Ook dit jaar zijn we er weer in geslaagd om een aantal onderwerpen te behandelen uit het verleden en heden van ons dorp, zoals: Een artikel over duinboerderijen, waarin de heer de Ruijter ons in een tocht door het duingebied vertelt over de duinboerde- rijen(tjes), die er vroeger gestaan hebben en waarvan een enkele nu nog over is of voortleeft in de naam van een stuk land. In de rubriek "Wie was..." dit jaar een artikel over Jan de Quack, een burgemeester van Castricum, waarover tot nu toe weinig of niets gepubliceerd is, terwijl hij toch voor ons dorp van betekenis is geweest. Een nieuw onderwerp is een stamboom van een bekende Castricumse familie(naam). Dit jaar van de familie Duin- meijer. We zijn van plan om ook hiervan elk jaar een weer terugkerende rubriek te maken om zo een beeld te krijgen van onze bewoners vanaf de tijd dat er namen in doopboeken e.d. werden genoteerd. Verder nog artikelen over een in Castricum opgegraven middeleeuwse schoen, iets over oude Castricumse familiena men, de namen en beroepen van de gezinshoofden in het jaar 1811, Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag vqn de werkgroep en tot slot de kroniek over 1980. Tot zover de inhoud van ons Jaarboekje en wij hopen dat ook U hieraan genoegen zult beleven. Ten aanzien van restauraties van oude panden kunnen we dit keer kort zijn. Met "het Biljartpaleis" zelf is men nog in volle gang, de verbouwing van het vroegere veilinggebouwtje is reeds gereed en aangepast aan de nieuwe bestemming. De Burg. Mooystraat is in zijn geheel gerenoveerd. Jammer dat door zijn tweeledige functie van én winkelstraat én straat waar de weekmarkt wordt gehouden er een compromis moest worden gesloten voor wat betreft de groenvoorzieningen. Persoonlijk mis ik in vergelijking met oude foto's de hoog opgaande bomen in deze straat. Op de Puikman geen hoge bomen, nog niet, maar wel grote kassen en hallen, welke ons het uitzicht op de oude vertrouwde Papenberg vanaf het station wel ontnemen. Een Papenberg die mij altijd het gevoel gaf weer thuis te komen, als je met de trein ergens vandaan kwam en die we nu inruilen voor werkgelegen heid en een toekomstig parkeerterrein. Tot slot nog iets over oude foto's van ons dorp. Voor een dia-serie over Castricum vroeger en nu ben ik nog op zoek naar een aantal foto's van de doorrijstal, die stond op de hoek Dorpsstraat-Torenstraat. U weet wel waar nu een (weer) nieuw bankgebouw komt. Verder een foto van het gebouwtje wat gestaan heeft op de plaats waar nu Garage Lute staat aan de Dorpsstraat. Dat gebouwtje heeft verschillende functies gehad, zoals distributiekantoor, kleuterschool en Evangelisatiege bouw. Eveneens ben ik nog op zoek naar een foto van het huisje wat gestaan heeft aan het voetpad naar de N.H.-kerk (waar nu het grasveld is). Ook zou ik graag een afbeelding hebben van de walvisribben en wervels, die in de tuin stonden van de familie Witbaard aan de Bakkummerstraat, evenals van de waterspuwende kikker in de tuin ernaast. Nostalgie? Misschien wel, maar toch wel leuk om het allemaal weer eens terug te zien. Mocht U iets in Uw album hebben, ik wil er graag een dia van maken, even een telefoontje (53806) en we komen bij U langs. G. van Geenhuizen

Jaarboek Oud Castricum | 1981 | | pagina 2