Voorwoord Zo langzamerhand begint ons Jaarboekje uit te groeien tot een complete serie (dit is alweer het derde boekje) en mag het zich verheugen in een groeiende belangstelling. Al werkende slaagt de redactie erin elk jaar weer een aantal boeiende onderwerpen voor het boekje uit te werken en er ontstaat zelfs een lijst met onderwerpen voor de volgende jaren, zodat als men de serie compleet heeft aangeschaft men een overzicht heeft van Castricum en zijn verleden. Op de nominatie voor volgend jaar staat o.a. een artikel over de Schulpvaart en de daarmee verbonden schelpenvisserij. Mocht U over dit onderwerp nog iets hebben of er verhalen over weten, neemt U dan kontakt met ons op, zodat we e.e.a. kunnen kopiëren of fotograferen. Op deze manier kunnen we zoveel mogelijk vastleggen over dit in ons dorp al lang verdwenen ambacht. In het Jaarboekje van dit jaar treft U een artikel aan van tante Sientje, een vrouw die in het verzet in Castricum een bepaalde rol heeft vervuld. Over het verzet in ons dorp is tot nu toe weinig gepubliceerd of zelfs maar bekend geworden. De schrijvers van het artikel hebben dan ook zoveel mogelijk vastgelegd voor ons archief. Ook hier geldt dat mocht U nog beschikken over foto's of gegevens uit de oorlogsjaren, neem eens kontakt met ons op. Een van de doelstellingen van de Stichting is het bevorderen van het behoud van zaken, welke voor de herinnering aan en de kennis van het verleden van Castricum van belang zijn. In dat kader kan ik het niet nalaten om elk jaar iets te zeggen over slopen en restaureren (renoveren) in ons dorp. Dit jaar wil ik eens wijzen op een zeer positieve bijdrage tot het behoud van de Dorpskern n.1. de herbouw van 't Eethuisje" aan de Dorpsstraat en ik hoop dat wij volgend jaar hetzelfde kunnen zeggen van het "Biljartpaleis". Het blijkt dus wel mogelijk om in dezelfde stijl te herbouwen. De overige doelstellingen van de Stichting Werkgroep Oud- Castricum zijn als volgt omschreven: het verrichten van onderzoek op historisch en archeologisch gebied; het houden van lezingen, excursies en andere bijeenkomsten; het uitgeven van geschriften, die op vorenstaande betrekking hebben; het samenwerken met andere organisaties, die soortgelijke doelstellingen als de stichting beogen; het verzamelen en beheren van foto's, kaarten en voorwerpen betreffende het verleden en heden van ons dorp. De werkgroep beschikt over een eigen werk/expositieruimte genaamd "De Duynkant". Dit gebouwtje is gelegen op de hoek van de Geversweg en de Duinenboschweg en is genoemd naar het daar in de tweede wereldoorlog gesloopte gedeelte van ons dorp. In het winterseizoen worden er werkavonden gehouden. Tijdens het zomerseizoen wordt de inrichting geheel afgestemd op de functie van expositieruimte. Buiten de openstelling in de zomermaanden worden ook groepen ontvangen; met name scholen uit Castricum of scholen die hier op werkweek zijn. Afspraken hiervoor kunnen worden gemaakt met mevr. Steeman - Borst, tel.50136. De werkgroep Oud-Castricum is opgesplitst in de archeologi sche groep en de historische groep: - de archeologische groep houdt zich voornamelijk bezig met: archeologisch onderzoek het uitvoeren en coördineren van opgravingen in Castri cum het restaureren van vondsten. - de historische groep houdt zich voornamelijk bezig met: verder onderzoek naar de geschiedenis van Castricum,o.a. door onderzoek in de diverse archieven. het verzamelen van voorwerpen, die van belang zijn voor 'oud Castricum' ten behoeve van huidige en latere generaties. Voorwerpen zoals: foto's, bidprentjes, teke ningen, schilderijen, verenigingspapieren, prentbriefkaar ten, wandelkaarten, oude kranten (knipsels), alle betrek king hebbende op de geschiedenis van Bakkum of Castricum. Voor dit laatste doet de historische groep een beroep op alle plaatsgenoten. Wanneer U iets mocht hebben dat U zou willen afstaan, zijn de leden graag bereid het bij U te komen afhalen. De werkgroep stelt het eveneens erg op prijs om in de gelegenheid te worden gesteld kopiën te mogen maken van foto's of akten die voor Castricum's verleden interessant zijn. Vanzelfsprekend staat de werkgroep er garant voor dat de betreffende zaken onbeschadigd worden geretourneerd. Een telefoontje aan een van de bestuursleden is voldoende. Belangstellenden voor deelneming aan de aktiviteiten van de werkgroep zijn ook van harte welkom. Nadere informatie zal graag door het bestuur worden gegeven. De bestuurssamenstel ling is als volgt: G. van Geenhuizen (voorzitter), Kon. Julianastraat 15, tel. 53806; N.A. Kaan (secretaris), Tormentil 10, tel. 50009; S.P.A. Zuurbier (penningmeester), Het Wamellant 27, tel. 50364; E. Mooy, Oude Haarlemmerweg 10, tel. 54977; F. Baars, Het Wamellant 22, tel. 51919; H. Vermanen, Nansenlaan 31, tel. 51791. 2 G. van Geenhuizen voorzitter Werkgroep Oud-Castricum

Jaarboek Oud Castricum | 1980 | | pagina 2