Jaarverslag 1979 In september 1979 verscheen het tweede jaarboekje. Het hoofdartikel - van de hand van de heer J.C. van Weenen - betrof deze keer het kasteel Kronenburg, dat in de Castricum- mer-polder nabij de tegenwoordige boerderij Kronenburg heeft gestaan. De heer E. Mooy deed verslag van een opgraving van een pottenstapel uit de eerste eeuwen van de jaartelling en de heer N.A. Kaan beschreef Albert Asjes, een hereboer die zijn bezittingen aan de Ned. Hervormde Kerk heeft nagelaten. Verder bevatte deze uitgave de vaste rubriek Castricum-Hon- derd jaar geleden van de heer S.P.A. Zuurbier en voorts de kroniek 1978 van Castricum en het jaarverslag 1978 van de werkgroep. Zoals uit de vele positieve reakties kan worden afgeleid, mag ook deze uitgave weer geslaagd worden genoemd. Aktiviteiten werkgroepen historie en archeologie Het historisch onderzoek in het gemeente-archief te Alkmaar werd voortgezet. Andere leden hebben zich bezig gehouden met restauratie en registratie van archeologische vondsten en andere bezittingen van de werkgroep. Diverse aktiviteiten in ons gebouw vonden plaats op de dins dagavond. Dit bleek niet ten goede te komen aan de voortgang van de werkzaamheden. In verband daarmede is besloten dat de diverse werkgroepjes onder elkaar bepalen welke avond voor de aktiviteiten wordt genomen, terwijl eenmaal per maand een zogenaamde kontaktavond wordt gehouden. Hiervoor is de laatste dinsdag van elke maand uitgekozen. Tot nu toe blijkt deze regeling goed te funktioneren. Archeologisch onderzoek Heemstede: In de tweede helft van maart werd in de v.m. buurtschap Heemstede een perceel tuinbouwgrond, genaamd "Schippers- weidje", diepgeploegd. Enkele keren werden onder zeer slechte weersomstandigheden waarnemingen gedaan. Vondsten wer den niet gedaan. In deze buurtschap werden begin 1977 tijdens de aanleg van een watertransportleiding vele inheemse vond sten gedaan. Centrum Castricum: In september werd een onderzoek ingesteld in een bouwput op de hoek van de Cieweg aan de Westzijde van de Dorpsstraat. Door voortdurende grondbewerking waren helaas geen grond sporen meer waarneembaar, geen enkele vondst werd gedaan. Het onderzoek werd ingesteld, aangezien in 1977 op enkele meters afstand aan de oostzijde van de Dorpsstraat inheemse en ME vondsten werden gedaan. Goudduinen Op een tuinbouwcomplex aan de Heemstederweg/hoek Kerke- dijk, welke de naam Goudduinen of ook wel Goudtuinen heeft, worden door de eigenaar alle scherven van het complex verzameld en regelmatig aan de Werkgroep overhandigd. In de loop der jaren zijn grote hoeveelheden archeologisch materiaal ter plekke geborgen vanaf enige eeuwen vóór onze jaartelling via de inheemse periode vroeg tot laat ME tot en met de huidige tijd. In de dit jaar ontvangen stukken werden onder andere enige munten en speelschijfjes gekonstateerd. Als zeer bijzonder kwam een bronzen brosje tevoorschijn met ingelegd rood emaille met een ingesneden kruis, zoals bekend uit de Merovingische/Karolingische kunst. Het brosje is ter determinatie aan de heer Woltering overhandigd. Het terrein grenst aan twee bekende archeologische vindplaatsen, namelijk dat van Kronenburg en van Heemstede. Cieweg [terrein zwembad]: Op 29 september werd een proefsleuf gegraven in de N.W. hoek van het terrein naar aanleiding van het proefonderzoek in het najaar van 1978. De indertijd geconstateerde geul met een grootste diepte van 1.45 meter onder het maaiveld werd weer geconstateerd. Vele scherven uit de Fries inheemse periode en ook enkele ME werden gevonden. De vraag is of deze geul uit de Romeinse of uit de ME tijd dateert. Hiertoe werden door de heren Woltering en Hallewas van het ROB grondmonsters van de geulinhoud genomen en foto's gemaakt. Te zijner tijd hopen wij de resultaten van dit onderzoek te kunnen melden. Het onderzoek werd mede mogelijk gemaakt dankzij financiële steun van de gemeente Castricum. Diepriool - Heereweg - Bakkum-Noord: Door het tracé van de Heereweg werd in het najaar een diepriool gelegd. In de nog droge periode oktober 1979 werd met de heer A. Schermer een onderzoek naar de grondprofielen ingesteld In het zand werd op een diepte van circa 1.75 onder het wegdek een zware circa 30 cm dikke humeuze laag aangetroffen. Door het ontbreken van dateerbaar materiaal kon de ouderdom van deze laag niet vastgesteld worden. Helaas konden door het intreden van een zeer natte periode geen verdere waarnemingen gedaan worden. Mogelijk kan in 1980, wanneer het diepriool in de nabij gelegen Bleumerweg gelegd wordt, uitkomst brengen. Heereweg - Noord-Bakkum: Door de heer Zonneveld werd een hoeveelheid scherven aan de werkgroep aangeboden. Deze waren afkomstig uit een bouw put na afbraak van een woning aan de Heereweg. Resten van rood en geel gebakken grapen, pannen en dergelijke gebruiks voorwerpen uit de 16de-17de eeuw, konden grotendeels worden gerestaureerd. Kronenburg: Op het terrein van het voormalige kasteel Kronenburg worden regelmatig vondsten gedaan van cultuurresten uit de inheemse en ook uit de ME tijd. In verband met baggerwerkzaamheden in het najaar werden in de modder andermaal vondsten geborgen. Opmerkelijk was ditmaal een benen fragmentje van een kammetje met puntcirkelversiering, zoals bekend uit onder andere terpvondsten in Friesland en in Velsen. (zie Westerheem februari 1974 jaargang XXIII no. 1 bladz. 48 afb. 7), (zie ook "Een kerk en een handvol huizen", grepen uit de geschiedenis van Velsen 1975, bladz. 16 en Erfgoed van Nederland - Reader's Digest 1979). Restauratie/registratiewerkzaamheden: Restauratiewerkzaamheden van diverse vroegere vondsten werden voortgezet en van enige vondstcomplexen afgerond. Tevens werd de inventarisatie/registratie van deze vondsten voortgezet, terwijl rapporten van onderzoeken werden afge rond c.q. voorbereid.

Jaarboek Oud Castricum | 1980 | | pagina 28