aardewerk, waarvan aangenomen wordt dat de produktie in de 12e eeuw op gang gekomen is. Naast dit kogelpot-aardewerk is ook Andennewaar gevonden, dat te dateren valt in de 12e 13e eeuw. Ook het Pingsdorf aardewerk is temidden van de overige vondsten vertegenwoordigd. Hiervan zijn zowel lichtgele als grijsachtige fragmenten gevonden. De aanvangperiode van het Pingsdorf aardewerk wordt gedacht in de 10e eeuw en loopt door tot in de 13e eeuw. Ook het vroege, 13e eeuwse steengoed liet zich onderscheiden. Als we de omloopperioden van al dit aardewerk nagaan komen we tot de konklusie dat er sprake is van een overlappingsperio de in de 13e eeuw en dat we derhalve te maken hebben met 13e eeuwse bewoningssporen. Tijdens de opgraving zijn er geen aanwijzingen gevonden die de veronderstelling rechtvaardigen dat er sprake is geweest van elkaar opvolgende bewoningsperioden. Afb. 3 Grondprofiel met breedte-doorsnede van het pand. Naast de aardewerkvondsten in de omgeving van de huisplatte grond zijn ook vondsten gedaan van verstrooid aardewerk in het overige gedeelte van de vijveruitgraving, m.n. aan de noord-westkant van de toenmalige Alkmaarder-straatweg. Tot deze vondsten behoort ook jonger materiaal zoals Sieburg en Langerwehe steengoed uit de 14e - 15e eeuw. c Overige vondsten De inhoud van dit hoofdstuk beperkt zich uitsluitend tot een weergave van de oppervlakkige verkenningen die in het noordwestelijk gedeelte van de vijverpartij zijn gedaan. Een oriëntatiepunt ter plekke is de boerderij van afbeelding 6, die nu ingeklemd staat tussen de Soomerwegh en de Kievit. Afb. 5 Gevonden kogelpotaardwerk. Afb. 6 De gehandhaafde boerderij ,,Mariahoeve" tussen de Soomerwegh en de Kievit. 21

Jaarboek Oud Castricum | 1980 | | pagina 21