materiaal. Deze huisplattegronden hadden een breedte van ca. 6 meter en waren 10 tot 20 meter lang. b Beschrijving van het gevonden aardewerk e.d. De vondsten binnen de huisplattegrond waren gering in getal en kwamen voornamelijk uit het humeuze gedeelte. Ook hieruit kan afgeleid worden, dat we ons tijdens de opgraving onder het voormalig loopvlak hebben bevonden. Bovendien zouden onnutte zaken toen ook wel buitenshuis gedeponeerd zijn. De belangrijkste vondst is wel een half strijkglas. Zoals reeds vermeld, was het middengedeelte van de vijver nog niet weggegraven (zie links op afb. 2 en de situatieschets van afb. 4). In dit nog te ontgraven middenstuk werd tegenover de Kemphaan-zijde een afvalkuil gevonden (zie afb. 4 nr. 2) met middeleeuws aardewerk van een zeer goede kwaliteit. Helaas was een gedeelte van deze afvalkuil al verloren gegaan door graafwerkzaamheden, die ten behoeve van het aanbrengen van de beschoeiing reeds hadden plaatsgevonden. Het materiaal, dat we in deze afvalkuil aantroffen zouden we kunnen beschouwen als 13e eeuws. We vonden hoofzakelijk donker- en lichtgrijs kogelpot-aarde- werk en Rijnland-steengoed. Talrijker waren de vondsten links van de duiker, zowel in de opstaande kant als de uitgraving (zie afb. nr.3). Ook hier konstateerde de vondsten zich in een zwart/bruine humuslaag welke zich over een gebied van ongeveer 8 m links van de duiker uitstrekte. De vondsten waren zeer fragmenta- Afb. 2 De kontouren van een huisplattegrond". Afb. 4 Situatieschets. risch, mede als gevolg van de machinale graafwerkzaamheden waardoor voor ons slechts de "zool" van het opgravingsvlak restte. Het merendeel van het gevonden aardewerk bestond uit grijsachtig kogelpot-aardewerk met o.a. bezemstreekversie- ring, vingerstreepversiering, met en zonder dekselgeul alsook met en zonder standringen (zie afb. 5). Dit aardewerk zou gedateerd kunnen worden in de 13e 14e eeuw. Daarnaast zijn er ook verschillende fragmenten gevonden van Paffrath 20

Jaarboek Oud Castricum | 1980 | | pagina 20