Informatie over de werkgroep Oud-Castricum Archeologie Op 16 mei 1967 werd de werkgroep Oud-Castricum opgericht. De direkte aanleiding hiertoe was het vele le - 3e eeuwse archeologische materiaal dat dhr. D.v. Deelen toendertijd in het uitbreidingsplan Molendijk vond. Hij nam dan ook het initiatief tot de oprichting van de werkgroep. Er moest immers wat gebeuren om nog iets van deze oude bewoningssporen te kunnen onderzoeken en te bewaren om de bewonings- geschiedenis van Castricum te rekonstrueren. De tijd drong, want spoedig zouden de bewoningssporen door de bouw- aktiviteiten voorgoed verloren gaan en daarmee de informatie uit deze vroege bewoningsperiode. De aktiviteiten, in de eerste jaren van het bestaan van de werkgroep, waren dan ook uitsluitend gewijd aan het archeologisch bodemondt. :oek, in samenwerking met de A.W.N. (archeologische werkgemeenschap Nederland) en met medeweten van de R.O.B. (rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek). De archeologische aktiviteiten van de werkgroep bestaan globaal uit: - het doen van opgravingen in Castricum (spit- en schaafwerk) - inmeten en intekenen van de opgravingssituatie - verzamelen en registreren van vondsten - fotograferen van opgravingen en vondsten - restaureren en konserveren van vondsten - archeologische verslaglegging. Historie Ondanks haar eeuwenoude verleden heeft Castricum als zodanig aan de geschiedenis van ons vaderland maar weinig bijgedragen. De historie van Castricum is eveneens nauwelijks tastbaar in de vorm van oude bouwwerken. Alleen de oude St. Pancratiuskerk verbindt ons met het verleden. En toch lijken de archeologische aktiviteiten de aanzet geweest te zijn tot het historisch onderzoek dat daarna ter hand is genomen. De behoefte om te bouwen aan een eigen historische identiteit is ontstaan. Het is alsof deze historische identiteit nodig is om de verbondenheid met ons eigen dorp daadwerkelijk te kunnen voelen. Er is veel archiefonderzoek en volharding voor nodig om de historie van Castricum te kunnen rekonstrueren. Ook dit is uitgegroeid tot een belangrijke taak van de werkgroep. De historische aktiviteiten van de werkgroep bestaan uit: - archiefonderzoek betreffende Castricum - lezen van oude handschriften - nagaan van oude Castricumse geslachten - opzetten van een bibliografie ten dienste van de plaatselijke geschiedbeoefening - verzorgen van publikaties de historie van Castricum betref fende. Behalve met het verre verleden, het historisch verleden heeft de werkgroep ook te maken met het jonge verleden. Denk aan het verzamelen van voorwerpen, zoals oude gereedschappen, huiselijk gerief, foto's van huizen en straten, prentbriefkaarten en andere zaken die betrekking hebben op het Castricum en Bakkum van gisteren. Dit is eigenlijk een taak voor ons allen. Wanneer U iets mocht hebben dat zou willen afstaan, in bruikleen geven of alleen maar wil laten zien, een telefoontje aan een van de bestuursleden is voldoende. Het museumgebouwtje "De Duynkant" Sinds november 1973 beschikt de werkgroep over een werk/expositie-ruimte genaamd "De Duynkant". Dit gebouw tje is gelegen op de hoek van de Gevers weg en de Duinenboschweg. In het winterseizoen worden werkavonden gehouden. Iedere dinsdagavond vanaf 20.00 uur komen de leden bijeen. Tijdens het zomerseizoen wordt de inrichting geheel afgestemd op de functie van expositie-ruimte. Buiten de openstelling in de zomermaanden worden ook groepen ontvangen, met name scholen uit Castricum. Afspraken hiervoor kunnen worden gemaakt met mevr. Steeman-Borst telefoon 50136. Het is de wens van de werkgroep ooit nog eens over een permanente expositie-ruimte te kunnen beschikken (mogelijk geïntegreerd in het nieuwe gemeentehuis). Het gebouwtje "De Duynkant" kan dan volledig als werkruimte gebruikt worden. In het afgelopen jaar heeft de werkgroep een uitbreiding met een aantal aktieve, waaronder jeugdige, leden ondergaan. Zij zijn bezig zichzelf binnen de aktiviteiten van de werkgroep een taak te stellen. Andere belangstellenden die een bijdrage kunnen en willen leveren aan de aktiviteiten van de werkgroep zijn eveneens van harte welkom. Nadere informatie zal graag door het bestuur worden gegeven. De bestuurssamenstelling is als volgt: G. v. Geenhuizen, Kon. Julianastraat 15, tel. 53806 N.A. Kaan (sekretaris), Tormentil 10, tel. 50009 S.P.A. Zuurbier (penningmeester), Het Wamellant 27, tel. 50364 E. Mooij, Oude Haarlemmerweg 10, tel. 54977 F. Baars, Het Wamellant 22, tel. 51919 H. Vermanen, Nansenlaan, 31, tel. 51791. 28 Ontwerp en druk: drukkerij-uitgeverij K. Boesenkool en zoon.

Jaarboek Oud Castricum | 1979 | | pagina 28