Achterlaan In september 1978 werd door enige leden van de W.O.C. een onderzoek gedaan op het terrein van een gesloopte woning aan de Achterlaan te Bakkum. Reden van het onderzoek was de vermoedelijke plaats van de voormalige 14e eeuwse Cunera- kapel, welke in de 17e eeuw als "Regthuys" in gebruik werd genomen en in de 19e eeuw gesloopt werd. Op het terrein, dat door voortdurende grondbewerking sterk verstoord was, werd geen enkel spoor waargenomen, dat het vermoeden kon bevestigen. Slechts wat zeer kleine M.E. scherfjes waren het resultaat. Zomerexposities Ons gebouw De Duynkant was voor de traditionele zomer- tentoonstelling op zondagen van 2 juli tot en met 13 augustus, van 11.00 tot 17.00 uur opengesteld. De werkgroepleden zorgden voor het toezicht. Uitbreiding collectie In 1978 werd door het Provinciaal Waterleidingbedrijf een groot aantal historische voorwerpen in bruikleen ontvangen. Het gaat hier om boerengerief, het zadel van een schelpers- paard, musket, schaatsstok, onderdelen van een kaaspers, een ets van de slag bij Castricum enz. Door de oud-voorzitter, de heer N. Veldt, werd een fraaie vuurstenen pijlpunt geschonken, die was gevonden op een terrein in Akersloot. Vanzelfsprekend is de werkgroep erg verheugd met deze aanwinsten. De bescherming en het behoud van panden zou volgens de eerder genoemde nota voorop dienen te staan. Binnen het college van burgemeester en wethouder werd echter tevens de nadruk gelegd op de drempelfunktie van de verordening. De belanghebbende die verandering van een op de lijst geplaatste pand wenst, wordt immers verplicht tot overleg met het Gemeentebestuur. De leden van de monumentencommissie meenden dat de verordening in de eerste plaats bescherming en behoud van individuele panden ten doel heeft. Schadeloosstelling van eigenaren zou daarvan een noodzakelijk complement dienen te zijn. Het hoofdzakelijk gebruik van de verordening als drempel tot overleg werd als oneigenlijk gebrmk van de verordening gezien. In dat geval zou kunnen worden volstaan met het normale welstandstoezicht De commissie stelde zich op het standpunt dat indien het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad de konsekwenties van de verordening ook in financieel opzicht niet zouden willen of kunnen trekken, het laten voortbestaan van de verordening niet zinvol zou zijn. De raad besloot op 25 januari 1979 helaas tot intrekking van de verordening. De werkgroep Oud-Castricum hoopt van harte dat nu de monumentenverordening geen haalbare zaak is gebleken, door het gemeentebestuur toch langs de weg van bestemmingsplan, het welstandstoezicht, overleg met eigenaren enz., zal streven naar het behoud van de karakteristieke gebouwen, straatjes en dorpsgezichten die nog zijn overgeble ven. Als wordt onderkend hoe belangrijk deze zaken zijn voor ons leefmilieu, dan is er nog een toekomst voor Castricum's verleden! Monumentenzorg Door het gemeentebestuur werden in 1978 22 panden op de plaatselijke monumentenlijst geplaatst. Met betrekking tot 16 panden werd een kennisgeving inzake voorgenomen plaatsing gedaan. De technische monumentenkommissie waarin namens de werkgroep de heer Frans Baars zitting heeft, vergaderde 6 keer. In februari 1978 werd door de gemeenteraad een nota aanvaard waarin funktie en toepassing van de monumentenverordening duidelijk werden uiteengezet. Tegen de plaatsing van panden op de monumentenlijst werden diverse beroepschriften bij de gemeenteraad ingediend. Op 6 oktober deelde de voorzitter van de advies-commissie, de wethouder mevr. P. Scholtz-Brand mede dat het gemeente bestuur had besloten voorlopig geen panden meer op de lijst te plaatsen. Het gemeentebestuur was van oordeel dat een nieuwe bezinning noodzakelijk zou zijn over de criteria op grond waarvan wordt besloten tot plaatsing op de monumentenlijst. Ook de funktie van de lijst werd wederom ter diskussie gesteld. Bestuur, leden en donateurs. Op 31 december 1978 was het bestuur van de werkgroep als volgt samengesteld: G. van Geenhuizen N.A. Kaan S.P.A. Zuurbier E. Mooy F. Baars H. Vermanen voorzitter secretaris penningmeester lid lid lid Tijdens de jaarvergadering op 25 april 1978 werden de heren Baars en Zuurbier met algemene stemmen herkozen. Op 31 december 1977 bedroeg het aantal donateurs 159. Ten opzichte van 1976 is het aantal donateurs met 39 toegenomen! Het aantal leden van de werkgroep is met 4 uitgebreid tot 34. 25

Jaarboek Oud Castricum | 1979 | | pagina 25