Jaarverslag 1978 Een belangrijk feit in 1978 was de verschijning van het eerste jaarboekje. Op maandagavond 28 augustus heeft onze voorzitter de heer G. van Geenhuizen het eerste exemplaar officieel aangeboden aan de burgemeester drs. J.C. Gmelich Meijling. De burgemeester toonde zich bijzonder verheugd met deze uitgave. Hij stelde terecht dat de werkgroep hiermede de zware taak op zich heeft genomen elk jaar een dergelijk werkstuk te produceren. Belangrijke bijdragen aan de totstandkoming van het eerste jaarboekje werden geleverd door de heren W.J. Reder, A. Schermer en S.P.A. Zuurbier, met artikelen over resp. de oude Pancratiuskerk, de opgraving van een Friese put in plan Molendijk en kaap Kastnoum. Dank zij de medewerking van Drukkerij Boesenkool ziet het jaarboekje 1978 er qua druk en lay-out verzorgd uit. Wij hopen dat in de komende jaren de nieuwe uitgaven in dezelfde stijl kunnen blijven verschijnen. Werkgroep historie Met grote regelmaat werd door een aantal leden op de dinsdagavonden het gemeente-archief te Alkmaar bezocht. Ook het oud-archief van de gemeente Castricum is daar ondergebracht. De resultaten van de naspeuringen zullen we kunnen terugvinden in de jaarboekjes van de werkgroep. In het verslagjaar werd o.a. de ansichtkaartenverzameling opnieuw geordend en werd de inventarisatie van de overige bezittingen voortgezet. Op 23 januari verzorgde het lid van de werkgroep de heer E.J. Kortenoever in De Duynkant een vertoning van dia's uit het bezit van het Provinciaal Waterleidingbedrijf met betrekking tot de historie van het duingebied van Castricum. Gesprekken over Castricum's verleden tussen de heren N. Veldt en H. Twisk en tussen de heren J. de Ruyter en Q. de Ruyter werden op resp. op 28 februari en 7 december op de band gezet. Tijdens de lange gesprekken passeerden vele interessante onderwerpen de revue. Werkgroep archeologie Een aantal leden werkt op dinsdagavond in het gebouw De Duijnkant aan de restauratie en registratie van het archeolo gisch materiaal van de werkgroep. Er is nog zoveel aan te doen dat er waarschijnlijk nog voor een aantal jaren werk is. Op de jaarvergadering van de werkgroep op 25 april 1978 werd vastgesteld dat door de voorgenomen organisatie van een tentoonstelling over Bakkum de lopende werkzaamheden zouden stagneren. Besloten werd daarom de organisatie van de tentoonstelling over Bakkum voorlopig op te schorten. Het archeologisch veldonderzoek vond ook in 1978 doorgang. Een overzicht volgt hierna. Castricummer polder In maart/april werd op verzoek van de provinciaal archeoloog Drs. P.J. Woltering een aanvullend onderzoek gedaan naar aanleiding van vondsten uit 1976 door de heer E. van Barneveld uit Uitgeest van Late Ijzertijd-Romeinse tijd aardewerk. De vondsten werden indertijd geborgen uit een inmiddels dichtgegooide sleuf t.b.v. waterleidingbuizen. Nu werden door enige leden van de W.O.C. proefboringen gedaan. De indruk is verkregen, dat het complex een kleine oppervlakte betreft, dat op een wat hoger gelegen ruggetje ligt in het nogal laagliggende poldergebied tussen Castricum en Uitgeest, waar toevalliger wijs de sleuf juist door is gegaan. De scherven komen vrij dicht onder het maaiveld voor (0,20 - 0,50 mtr.). De grond geeft een ingewikkeld patroon te zien van een doorbraakgebied van de zee met smalle stroomwallen. Het onderzochte gebied mag als een dergelijk stroomwalletje gezien worden. In verband met verkavelingsplannen van de polder moet het gebied in de gaten gehouden worden. Brakersweg Tijdens een bezoek op 16 september aan de heer Veldt op zijn tuinbouwbedrijf aan de Brakersweg was men juist bezig met het sorteren van bloembollen. Hierbij werd door de leden van de W.O.C. in een afvalmand een kogelpotscherf aangetroffen. Bij navraag bleek, dat van het land veel "puin" kwam. Bij een direkt ingesteld onderzoek kwam inderdaad veel M.E. scher- venmateriaal te voorschijn uit manden, afvalhopen en kon ook zo van de grond worden opgeraapt. Volgens de eigenaar kwamen de meeste scherven uit donker gekleurde banen in de zandgrond. Typen aardewerk zoals vroege en late kogelpotten, Pingsdorf en Badorf werden aangetroffen. Het terrein is bestemd voor woningbouw en zal te zijner tijd door de W.O.C. nauwkeurig in de gaten gehouden worden. Cieweg Op een voor woningbouw bestemd terrein nabij het zwembad aan de Cieweg te Castricum werden met financiële steun van de gemeente Castricum enige onderzoek gedaan. Aan de Cieweg zijn vanaf 1966 regelmatig cultuurresten uit de Fries-Romeinse tijd gevonden en onderzocht. Op het nu onderzochte terrein werden in 1966/1970 grote scherven uit de slootkant geborgen. Tijdens het in oktober/november 1978 verrichte onderzoek werden met een machine 4 lange sleuven gegraven in het terrein, waarvan 2 W.O. en 2 N.Z. In alle sleuven werd Fries aardewerkgruis aangetroffen in het oude duinzand. In de N.W. hoek van het terrein werd een recentelijk gevulde geul ontdekt, waaronder zich een oudere geul bevond. Deze geul komt voor in het wadzand met een grootste diepte van 1.45 meter onder het huidige maaiveld. Aan de zijkanten van de geul werden cultuurlaagjes ontdekt met stukjes Fries aardewerk. In de onderzijde van de geul bevond zich een laag slib met zoetwaterschelpjes, planten en rietresten. Het onderzoek zal mogelijk in het voorjaar van 1979 weer voortgezet worden. 24

Jaarboek Oud Castricum | 1979 | | pagina 24