Wie wasAlbert Asjes Op 30 maart 1977 werd door de gemeenteraad van Castricum een historisch besluit genomen. Van de stichting Albert Asjesfonds werd in totaal 27.5 ha land gekocht, gelegen ten oosten van de wijken Molendijk en Noord-End, bestemd voor toekomstige uitbreiding van de gemeente. Tot deze aankoop behoorde ook de Albert's Hoeve, gelegen aan de Molendijk nummer 1 (bij de Dorcamp) en de eendenkooi. Albert Asjes, geboren op 17 mei 1864 en overleden op 16 oktober 1939, was de vroegere eigenaar van deze landerijen. Bij het testament, opgemaakt op 3 oktober 1939, bepaalde hij dat zijn gehele bezit zou worden ondergebracht in een op te richten stichting "Het Albert Asjesfonds". Het hoofddoel van de stichting zou zijn de boerderij in stand te houden en de opbrengst van het bedrijf te besteden voor godsdienstige en liefdadige doeleinden. De kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Gemeente zou het bestuur van de stichting moeten vormen. De boerderij zou de naam "Albert's Hoeve" moeten blijven dragen en door een protestantse boer moeten worden bewoond. Ook de eendenkooi zou in stand moeten blijven en dienen als rustplaats voor vogels. Krachtens de testamentaire beschikking kon de stichting de goederen niet verkopen. Ingevolge een rechtelijke uitspraak werd de stichting in 1976 toch gemachtigd tot verkoop en liquidatie van de stichting. Albert Asjes was de zoon van Arie Asjes (geboren 1 januari 1833) en Dieuwertje Bommezij, die eveneens de Albert's Hoeve bewoonden. Albert is nooit getrouwd geweest. Familieleden van hem herinneren zich dat Albert wel eens op het punt heeft gestaan om in het huwelijk te treden. Deze verbintenis kwam echter niet tot stand. Zowel de verloofde van Albert als hijzelf waren door vererving in het bezit gekomen van een boerderij en beiden weigerden deze te verlaten De grootvader van Albert Asjes heette ook Albert. Deze was geboren in 1793 te Heemskerk en hij was waarschijnlijk de stichter van de Albert's Hoeve. De vader van deze Albert was Evert Asjes, geboren in 1757 in Dalfsen in Overijssel. Om nog eens wat meer te weten te komen over Albert Asjes spraken we met Gerrit Veldt (geboren 5 september 1908) en Jan Zomerdijk (geboren 2 mei 1905), die hem erg goed gekend hebben. Zij vertelden dat Asjes een soort hereboer was. Koeien heeft hij nooit gehad. Zijn land verhuurde hij grotendeels op zeer billijke kondities. Asjes had alleen een paar mooie paarden, waarvoor hij wat hooi teelde. afb. 1 foto Albert Asjes paard en wagen

Jaarboek Oud Castricum | 1979 | | pagina 20