De Kronenburger weilanden zijn dus Archeologisch Monument geworden! Daarmee is een begin gemaakt met bescherming van deze historische terreinen. Voor een afdoende bescherming zal - indien het de moeite waard wordt geacht - nog moeten worden gezorgd. Op dit moment valt het nog buiten de plannen voor de Oostelijke Uitbreiding. Maar grenzen kunnen verschuiven, zoals ook blijkt uit de oostgrens van het Streekplan en die van de Structuurschets, die meer naar het oosten ligt. Kronenburg en het omliggende land bedreigd In het open gebied bevinden zich binnen de gemeente Castricum een aantal waardevolle historische en landschappe lijke elementen. In het zuiden, op de grens met Heemskerk, loopt de fraaie oude Korendijk en ligt de boerderij Heemstede. Tegen de dijk ligt het Krengenbos, dat uit hakhout bestaat en door hangende knotwilgen wordt omzoomd. Het open gebied, zowel ten noorden (tot aan de spoorlijn), als ten zuiden van de dijk lijkt haar landelijk karakter te gaan verliezen. Enkelen zien het liefst nieuwe wegen aangelegd: voor Castricummers de "zuidelijke randweg", voor Heemskerkers de "weg om de noord". Anderen zien meer in een spoorlijn die Uitgeest met Hoogovens moet verbinden. Minder opvallend, maar ook verstorend, is de verandering van weiland in bollenveld; weilanden worden gescheurd en voor snijbloemenproductie gebruikt. Zo schuiven deze agrarische activiteiten vanaf de Oude Haarlemmerweg steeds meer de polder binnen. Deze ontwikkeling zal met een schokeffect versterkt worden, wanneer daar het Bedrijfsterrein-Zuid zou worden verwezenlijkt. Lopend vanaf de weg naar Beverwijk, de Korendijk volgend tot over de spoorlijn, ziet men links de rioolzuiveringsinstallatie liggen. Aan de oostkant van de Heemstederweg enkele akkers en weilanden, die men de Goudduinen noemt. Deze gronden zijn vanaf de 6e eeuw voor Christus tot nu toe vrijwel continu bewoond geweest, getuige de vele aardewerkscherven, speel schijf j es en munten, die C. Beentjes op zijn land vond. Voorbij deze akkers ziet men de boerderijen Kronenburg en Alberts- hoeve met haar voormalige eendenkooi. Tot aan de provinciale weg zijn er weilanden. De overgang van cultuurterrein naar half-natuurlijk terrein is vlijmscherp langs de Dorcamp: hekwerk scheidt het gladgeschoren kaarsrecht grasveld (in de categorie "kijkgroen") van het door wilde planten, insekten en vogels bont gekleurde weide-groen. De meest recente voor beelden van de afknabbeling van de Castricummer polder zijn de sporthal, sportvelden en tennishal. Bij de besluitvorming over deze sportvoorzieningen werd met geen woord gerept over de ondergang van het betreffende landschap, noch over de sloten, een oude dijk met windmolen, de vele weidevogels, wilde bloemen, het vee; ze vormden hierbij volstrekt waardelo ze elementen. Zo dreigt ook voor het open land rond Kronenburg de sluipende afknabbeling en het verlies van karakter. In dit verband mag worden verwezen naar het rapport "Een toekomst voor Castricum's verleden"27 van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum dat aandringt op het "zuinig" omspringen met al het moois dat Castricum nog bezit. Sinds het verschijnen in 1975 is de verarming moeiteloos voortgeschreden. Meer nog is er in petto: grote zuid/oostelijke uitbreidingen staan Castricum te wachten. Het mag duidelijk zijn dat Kronenburg nog steeds een strategisch belangrijke positie inneemt; het kan de bron vormen voor een nieuw en overkoepelend ruimtelijk beleid dat getuigt van visie, van waardering voor wat ons voorbije tijden en door het beheer van de natuur is geschonken. Nu nog kunnen jong en oud genieten van allerlei leven in de polder. Het is te hopen dat de grutto, de kievit en de wulp elk jaar op de weilanden van kasteel Kronenburg zullen kunnen terugkeren. Dat op het weiland in de buurt van ridderlijke gronden de kemphanen nog jarenlang hun strijdtoneel kunnen opvoeren. Dat de karakter volle terreinen en waterlopen bewaard blijven. Alleen wanneer de gemeente Castricum meer doet dan het uiten van de beste bedoelingen en daadwerkelijk Castricum's natuur, landschap en historie gaat beschermen en verrijken is zij een monument als Kronenburg waardig. De burcht is dan onveranderd: een symbool van bescherming, vroeger van de burgers, nu en in de toekomst van landschap, natuur en historie. J.C. van Weenen i - ■t?-- gr-i ,*-.*■ _r- jfr ÈÊkÊ' -V -i, 14 Afb. 15 Restanten van de voormalige slotgracht

Jaarboek Oud Castricum | 1979 | | pagina 14