naamd Het Huis Kronenburg, met Stalling voor 40 Koeijen en 3 Paarden, drie Verwulfde Kelders en verdere Gebouwen; alsmede 12 Percelen best en welgemaakt Wei-, Hooi- en Teel-land, te samen groot 44 Morgen 256 Roeden, alles staande en gelegen te Castricum". Ook de boerderij is trouwens wat eigenaardig gebouwd en wijkt sterk af van de gewone hoeven in Kennemerland (afb. 14). Reconstructie Het verval van de woontoren na 1640 is redelijk te reconstrueren. Uit tekeningen, luchtfoto's en het "optrekken" van de muren van de plattegrond van Rollerus, kan van het kasteel als geheel een indruk worden verkregen (afb. 13). Een oudheidkundige opgraving, op deskundige wijze verricht, zal zeker een schat aan informatie opleveren en de voorstelling, die men zich van de bouwsels kan vormen, vervolmaken. Het staat vast dat een dergelijke onderneming veel mankracht en middelen vraagt. Vooraf mag men aan enkelen aspekten niet voorbijgaan. Op de weilanden rond Kronenburg wordt het boerenbedrijf uitgeoefend met het daarbij behorende beheer van het land en de watergangen. Stopzetting van dat bedrijf kan het verval van het hele gebied inluiden. Op de huidige wijze blijft de waarde van de terreinen behouden. De historische resten worden door een half-natuurlijke vegetatie bedekt en het beheer laat de grond vrijwel onberoerd. Verder zijn opgraving en restauratie boeiende bezigheden ter verrijking van onze gemeentelijke historie, maar ze kunnen niet los worden gezien van het algehele beleid voor de ruimtelijke ordening. Archeologisch monument Op 16 maart ontving het gemeentebestuur van Castricum en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een overzichtskaart van archeologische monumenten, waarop onder andere de weilanden ten noord-oosten van Kronenburg evenals de Goudduinen staan omlijnd, met daarbij aangeven: "Terrein waarin vermoedelijk overblijfselen van het Middeleeuwse kasteel Kronenburg en voorts bewoningssporen uit de Romein se tijd (Kronenburg)". Het overzicht werd door Gedeputeerde Staten verstrekt opdat het oudheidkundig belang bij het beoordelen en/of begeleiden van plannen een rol zou spelen. Bij het verstrekken van adviezen zou men moeten wijzen op het oudheidkundig belang Afb. 14 Boerderij Kronenburg. afb. 13 Reconstructie van kasteel Kronenburg door de muren op te trekken. dan wel daaromtrent contact moeten opnemen met de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. De bege leidende brief ging verder: "Gaarne bevelen wij het behoud van archeologische monumenten in uw aandacht aan. Wij geven u in overweging in voorkomende gevallen, te denken is aan terreinwijzigingen e.d., in een zo vroeg mogelijk stadium overleg te plegen met de genoemde Rijksdienst en de provinciale archeoloog". -C 13

Jaarboek Oud Castricum | 1979 | | pagina 13