Wie was... Joachim Nuhout van der Veen Joachim Nuhout van der Veen is de meest invloedrijke schout geweest van Castricum en Bakkum. Dit niet alleen vanwege het feit dat hij het ambt hier 34 jaar bekleed heeft en naast schout ook secretaris en notaris was, maar omdat hij in zijn tijd een vu rig aanhanger was van de Patriottische partij en daarmee lande lijke bekendheid verwierf. Amsterdammer van geboorte Joachim werd op 23 jan. 1756 te Amsterdam geboren als zoon van Jacob Nuhout van der Veen en Aaltje Boerregter. Voor de academische lessen werd hij opgeleid op de Latijnse school te Ootmarsum, daarna studeerde hij te Leiden, alwaar hij op 21 sept. 1776 werd bevorderd tot dokter in de rechten. Een jaar later op 30 okt. 1777 kwam Joachim uit Amsterdam naar Castricum en werd op 13 nov. van dat jaar benoemd tot no taris en secretaris van Castricum en Bakkum. Hij was lidmaat van de Hervormde kerk en trouwde op 27 mei 1778 te Castricum met Elisabeth Fabritius, geboren te Alkmaar op 18 dec. 1753 en dochter van Ernst Fabritius en Anthonia Sijbrands. In 1780 werd Joachim Nuhout van der Veen benoemd tot schout van Castricum en tot baljuw en schout van Bakkum door Mr. Joan Geelvinck, de ambachtsheer van beide dorpen. Gedurende 34 jaar schout van Castricum en Bakkum. Nuhout van der Veen was van 1780 tot 1814 schout van Castri cum en Bakkum. Het ambt van de schout is het beste te vergelijken met dat van burgemeester. De schout was de plaatsvervanger en handelde uit naam van de ambachtsheer en had naast zijn bestuurlijke func tie ook als handhaver van het gezag rechterlijke bevoegdheden. Nuhout van der Veen kocht meerdere huizen en gronden in op dracht van Mr. Joan Geelvinck, die zelf maar weinig in Castri cum kwam. Op 8 mei 1787 echter kocht Nuhout van der Veen van de familie Geelvinck de herberg "de Rustende Jager". Hij stond bij de Heer van Castricum zeer goed aangeschreven. Op 26 febr. 1794 was hij "omme 't goed gedrag en bequaamheid ende sonderlinge redenen" voor zijn leven Schout van Castricum geworden. De schout woonde in het zogeheten "Knophuis", tegenwoordig de boerderij van de Fa. Steeman aan de Verlegde Overtoom. Aanhanger van de patriottische partij Nuhout van der Veen was een vurig aanhanger van de patriot tische partij. Deze partij was groot voorstander van de afschaf fing van de regentenheerschappij en vergroting van de invloed van het volk op de samenstelling van de regering en de controle op haar doen en laten. Als deze ideeën werkelijkheid zouden worden betekende dit een sterke inperking van de macht van de stadhouder en daarom wer den zij beschouwd als anti-prinsgezind. In vele steden werden rond 1784 patriottische vrijkorpsen opge richt, waarbij het met de prinsgezinden vaak tot bloedige gevech ten kwam. Ook in Castricum werd op 27 febr. 1785 een schutte rij opgericht, die op bevel van hogerhand reeds in 1787 werd op geheven. In 1787 was Nuhout van der Veen o.a. secretaris van de commis Gegraveerd door R.Vinkeles als President der Nationale Vergadering. sie ter directie van het Noordhollandse gewapende burgerleger. In 1795 waren de Franse troepen ons land binnengetrokken, door de patriottische partij werden ze als bevrijders ingehaald. In Cas tricum werden de Franse soldaten met toestemming van Nuhout van der Veen in de school gelegerd. De sterk pro-franse schout hield reeds op 4 febr. 1795 in het recht huis te Castricum een toespraak voor de burgers, waarin hij met grote voldoening constateerde dat er een einde was gekomen aan het geweld, de heerszucht en de dwingelandij van de stadhouder en waarin hij aankondigde dat het vorig bestuur een einde had genomen en dat het volk het recht had om zijn eigen bestuurders te benoemen - Vrijheid, gelijkheid en broederschap. Ook in andere plaatsen werd het plaatselijk bewind door patriot ten bezet. In Velsen gaf de vorming van het nieuwe bestuur moei- 20

Jaarboek Oud Castricum | 1978 | | pagina 20