H S F w S r uit Zijdewind is opgepakt en afgevoerd naar Dirkshorn. Het dorp maakte zich grote zorgen want de represail les waren vaak verschrikkelijk. Toch kwamen deze mannen voor de avond allemaal weer lopend thuis. Het blad van de historische vereniging van Waarland Toendertoid schrijft hier nog het volgende over: Voor de controle van de spoorlijn op mogelijke sabotagedaden moesten Waarlandse mannen ’s nachts wachtlopen. Gebeurde er iets, dan werd het dorp aansprakelijk gesteld. De aanslag op de kleine spoorbrug deed iedereen de schrik om het hart slaan. De Duitsers namen soms gruwelijk wraak op dergelijke aanslagen. Bij een vorige aanslag op de spoorbrug in Waarland hadden ze als represaille het huis van dokter Groenhart uit Dirkshorn in brand gestoken. Waarland was doodsbang, gelukkig bleef de wraak in dat geval uit. Kees Witte woont toch ook dicht bij de spoorbrug, maar kan zich de aanslag niet herinneren. Wel weet hij dat er twee Engelse vliegeniers een nacht in de kast in hun huis ondergedoken hebben gezeten en dat ze later door het verzet naar het klooster in Nieuwe Niedorp gebracht zijn. Janny Kouw-Bakker woonde als kind ook in de buurt van de spoorlijn en ging daar ook wel spelen met vriendinnen. De spoorlijn was ter hoogte van de spoorbrug na de aanslag omgeleid en de triein moest heel langzaam rijden. Het was dan ook een heel leuk spel om op de rijdende trein te springen en na een paar honderd meter als hij weer vaart begon te maken, er weer af te springen. Thuis op de afgelegen boerderij aan een landpad wat nu Andries Dekkerweg is, was het druk met een groot gezin en meerdere onder duikers. Er was in de buurt een vliegtuig neergestort. De restanten van de dokterswoning aan de Voorpolderweg in Dirkshorn. Janny Kouw-Bakker.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2021 | | pagina 6