’Mijn vader Piet Koomen was een groot hemdenracer Moerbeek „Mijn vader was in zijn jonge jaren een groot hemden- racer.” Ook Piet Koomen (55) uit Moerbeek weet te vertellen over ’de hemdenracc’. Een oproep in deze krant om informatie over deze ver dwenen folklore maakt veel los. begraven. Er werd een klein, wit, houten kruisje op geplaatst zonder een naam erop. Dat ging vroeger zo. Wat moet dit hard geweest zijn. Gelukkig zijn deze regels in de loop der jaren veranderd en is dit gelukkig al lang niet meer zo. Na de geboorte van de tweeling werd moeder Emma al gauw ziek. Dit werd een langdurig en slopend ziekbed van enkele jaren. Tijdens haar ziekbed moch ten meerdere kinderen voor langere tijd bij familie, vrienden en buren logeren. Jan mocht tijdelijk weer naar Heliomare. Tijdens het ziekbed van moeder nog meer ellende. Op een vroege zaterdagmorgen om 6 uur tijdens de Moerbeker kermis vloog de kapschuur in brand. Waarschijnlijk door hooibroei. Gelukkig kon de brandweer de brand snel blussen zodat de boerderij behouden bleef. Na veel pijn, hoop en vrees overleed moeder op 15 september 1971. Het was voor haar heel moeilijk om afscheid te nemen van races, vooral in West-Friesland. „Veel kermissen hadden zo’n wed strijd. De regels konden verschillen, maar altijd twee paarden om het snelst. Je moest onderweg een hemd uit- en aantrekken. Een of twee keer, dat hing af van de lengte van het parcours. Mijn vader reed met een eigen werkpaard, Janus. Zonder za- haar jonge gezin. Ze was nog maar 38 jaar. De oudste zoon Jan was 14 jaar, lichamelijk gehandicapt en had nog geen geschikte woonplek. Voor het ene was hij te goed, voor het andere te slecht. Moeder had zo graag zelf voor hem willen zorgen. De jongste kinderen waren een tweeling van nog maar 4 jaar. De ouders Koomen hadden ervoor gekozen om hun kinderen in ’t Veld naar school te laten gaan. Toen de school benaderd werd of Jan daar ook mocht komen, was het antwoord dat men daar geen tijd voor had. In Nieuwe Niedorp was men wel bereid om extra tijd en zorg aan Jan te besteden. Er volgde snel een besluit. Alle kinderen uit het gezin gingen naar Nieuwe Niedorp naar de Antoniusschool. Elke morgen rond kwart over 8 stond meester Mathé Broersen uit Zijdewind, die daar leraar was, voor met zijn auto en nam de kinderen mee. ’s Middags werden ze weer netjes thuis afgezet. De wens van beide ouders was om het gezin bij elkaar te houden. De oudste meisjes niet van school te halen voor de huishouding, maar te laten leren. Zo konden ze zelf beslissen wat ze wilden worden en een diploma behalen. Maar nu? In het begin was er wel wat hulp van buren en familie maar dat was niet genoeg voor een gezin met negen kinderen. Toch wist vader Piet iemand te vinden die bereid was dit gezin te helpen. Een meisje van 20, die zelf ook de oudste was van een gezin met negen kinderen op een boerderij. Zij wist wat er te doen was. Gelukkig was er meteen een klik met Piet en de kinderen en ging alles z’n gangetje. Nadat Ineke was geslaagd voor haar eindexamen nam zij deze taak over. Daarna volgde Carolien en daarna Erna. Piet was een goede en zorgzame vader voor zijn kinderen. Dokter Hageman, die daar vaak over de vloer kwam, heeft eens gezegd: “Hij is een vader en moeder tegelijk”. Dan slaat weer het noodlot toe. Ook vader Piet wordt ernstig ziek, met ook een slopend, langdurig ziekbed. Tijdens zijn ziekte is hij thuis verzorgd door zijn eigen kinderen, wat ze voortreffelijk hebben gedaan. Op 20 mei 1981 kwam er een eind aan het leven van vader Piet Koomen en bleven negen kinderen achter. Gelukkig kon het gezin bij elkaar blijven wonen omdat de oudste kinderen inmiddels meerderjarig waren. Voor de jongste kinderen werd een voogd aangesteld. Vader Piet liet tijdens zijn ziekbed de keus vallen op de oudste broer van moeder Emma, ome Piet Schip per. Een verstandige en goed ontwikkelde man. Bij het gezin Schipper was vroeger ook hun moeder op Vader Piet Koomen overleed in 1981 op 58-jarige leeftijd. Hij was vee houder in Moerbeek, bij Lutjewin- kel. „Ik was achttien jaar toen hij stierf”, zegt zijn zoon. „Nooit heb ik een hemdenracc gezien, maar hij heeft er veel over verteld.” Als twintiger was Piet Koomen een bekende deelnemer aan hemden- dels, zonder teugels. Hij won bijna altijd. In Wadway, Wognum, Nib- bixwoud. Spanbroek, Obdam. Mis schien kwam hij ook wel in 't Zand.” In zijn kermisjaren woonde Koom en in Wadway. Siem Appel uit Ben- ningbroek: „Opmeer had ook een hemdcnrace. Op zondag, een dag voor de Landbouwtentoonstelling.” 9 Piet Koomen met zijn paard Janus. Ed Dekker I t

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2021 | | pagina 21