1874 1877 1885 1894 1909 1919 1959 Waar komt de naam Moerbeek vandaan? Moer betekent veengrond, moerasland of drasland. Oude kaarten geven aan dat hier ooit het stroom gebied is geweest van een oude beek. Het Engelse woord morass betekent moeras en zal ongetwijfeld te maken hebben met het oude Nederlandse woord moer of mor. Heeft de naam Morrebok iets te maken met deze oude woorden? Wel is bekend dat de bewoners van de Moerbeek in 1631 toestemming hebben gekregen om hun weg te beplanken. Er werden dan planken langs de weg gelegd om als voetpad te worden gebruikt. Bij het kadaster zijn we over de boerderij op Moerbeek 35 het volgende tegengekomen: 1853 Eigenaar is Simon Gerritsen Wit met mede-eigenaren. Simon is boer van beroep te Nieuwe Niedorp. Op een oude kaart is de boerderij ingetekend. 1865 De boerderij is eigendom van een stichting. Welke stichting is onbekend. (Een stichting bestaat uit meerdere eigenaren die hun geld beleggen in bijvoorbeeld percelen grond en boerderijen en deze verpachten. Zo verpacht het R.K. Jongensweeshuis uit Amsterdam rondom de Kampen, Zijdewind en Moerbeek al honderden jaren vele hectares grond.) Maartje Wit, vrouw van Abraham Mijts te Nieuwe Niedorp wordt de nieuwe eigenaar. Jan Blauwboer, landman te Nieuwe Niedorp, koopt huis, erf, bijgebouw en land. Tijdens een veiling koopt Gerrit Haarekamp, landman te Obdam, huis, erf, schuur en land. Klaas de Moor, landman te Nieuwe Niedorp, en Guurtje Kramer worden de nieuwe eigenaren. Dit jaar wordt er grondig verbouwd. Er wordt een klein werkmanshuisje gebouwd aan de overkant voor Jan Zijp, de boeren knecht van Klaas de Moor. Jan Zijp wordt de nieuwe eigenaar. Hij huwt met de dochter van Klaas de Moor. Zijn boerenknecht Joh. Spaansen komt in het werkmanshuisje. Petrus Johannes (Piet) Koomen koopt huis, schuur en land van Jan Zijp. Het werkmans- huisje houdt Zijp voor zichzelf. Zijp koopt een caravan en gaat op het perceel van het werkmanshuisje wonen. Joh. Spaansen blijft met zijn gezin in het huisje wonen. Tegenwoordig woont de familie Spaansen in het huis, dat inmiddels flink is aangebouwd. De laatste eigenaar was Bertus Spaansen. Hij overleed 20 november 2021. Enige tijd geleden werd onze historische vereniging benaderd door een lid van de familie Koomen uit Moerbeek. Het is dit jaar precies 50 jaar geleden dat hun moeder overleed. Hoe kijken zij terug op deze periode na een halve eeuw? 1907. Toen de boerderij van K. de Moor. In 1876 is de boerderij ingrijpend verbouwd. Let op de grindweg en het paardenpadje. De boerderij op Moerbeek 35

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2021 | | pagina 18