Een oorlogsverleden heeft soms ook voordelen De drive zat er al wel een beetje in, maar je moest ook gewoon werken vroeger. Dus ook Greetje Droog ging vanaf haar veertiende aan het werk. Dan hier en dan daar. Nu had ze het bij haar huidige baas niet zo naar haar zin en had ze hier opgezegd zonder dat haar ouders dat wisten. Als dat uitkwam zou dat thuis niet zo leuk gevonden worden. Ze moest nog maar een week werken en er was nog geen nieuwe baan gevonden. Wat nu, ze kreeg van een vriendin een tip. Kijk hier een advertentie in de krant. Er werd een verkoopster gevraagd in de speelgoedwinkel van de familie Endel in Alkmaar. Solliciteren zaterdagmorgen. Solliciteren, dat had ze nog niet geleerd. In ’t Veld ging het ’van ze hebben daar een hulp nodig dus hup er op af’. Maar in 1959 stond ze als groen 17- jarig dorps meisje tussen een rij dametjes uit de stad. Ervaring, alleen huishoudwerk. Zeer gespannen dus toen ze de kamer binnen mocht gaan. En waar kom jij vandaan vroeg de baas. Uit ’t Veld maar dat zal u wel niet weten te liggen zei Gré Nou dat kan je wel eens meevallen was het antwoord van de baas. Is dat niet vlak bij Zijdewind. De sfeer werd meer ontspannen. En hoe heet je dan wel. Ik heet Droog van geboorte was het antwoord. Toen kreeg het gesprek zo’n aangename wending dat kleine Greetje dacht: de rest kan wel naar huis gaan. Wat bleek, de heer Endel was in de oorlog als onderduiker onderdak geweest bij opa Droog in Zijdewind. En of het dankbaarheid was geweest of dat hij dacht die Droogjes zijn ijverige mensen daar heb je wat aan, dat is nooit boven water gekomen, maar hij gunde Gré de baan en ze heeft er met veel plezier gewerkt. Etenshaalders tijdens de Hongerwinter op weg vanuit de stad naar het platteland. De winkel van Endel in de Langestraat in Alkmaar.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2021 | | pagina 13