Soms blijft een beeld je bij, levenslang gaat nooit meer uit gedachten. Het staat helder voor de geest de tijd kan iets verzachten. Ik zie nog steeds ons boerderij, het was de vierde mei Wij stonden daar met ons gezin, ons ouders tussen in Boven ons ging het tekeer, geluiden van vliegtuigen over en weer. ’Het is oorlog’ zei vader aangedaan en bij moeder zag ik een traan. Ik wist niet wat oorlog was dat begreep ik later pas Want Vader was onschuldig meegenomen en is nooit meer bij ons teruggekomen. In Kamp Vught leg ik ieder jaar weer een bosje rozen voor hem neer. Ik kijk naar boven en ik weet dat hij ons nooit vergeet *Teksten zijn ingekort en aangepast. Annie schrijft verder: ’Hoe vreselijk het kampleven was hoorden we later van Jan Klaver. Jan was de redder van vader, maar heeft in zijn leven geen rust meer gevonden. De beelden en het leed bleven hem achter volgen. Onze dankbaarheid gaat uit naar Jan Klaver, het Elisabeth ziekenhuis, de familie Van Lanschot en alle mensen die zijn naam in ere hebben gehouden. We zijn er van overtuigd dat onze vader vrede heeft gevonden.’ Atie: De kampervaringen van onze vader, liepen/ lopen als een rode draad door ons leven. Er zijn regelmatig gebeurtenissen geweest waarin zijn leed en trauma's hem parten speelde, vooral aan het einde van zijn leven kwamen de nachtmerries over zijn oorlogservaringen weer heel erg tot leven. Het enige waar ik regelmatig aan denk, is een Amerikaans liedje geschreven ten tijde van de Vietnamoorlog, met als tekst ’War, war what is it good for? Absolutely nothing’ met goedvinden van de bewaker. Ook hoe hij zijn vrienden had begraven. Op zijn sterfbed zei hij: ’Ik ben van de hel naar de hemel’. Toen moeder een foto van ons liet zien zei hij: ’Ik weet het niet meer’. Maar vader kon niet meer en is na twee dagen op 15 februari 1943 aan dysenterie overleden. Onze sterke vader onherkenbaar, kwam thuis anders dan we gedacht hadden. Ik hoor moeder nog altijd zeggen ’zo mannetje eindelijk weer thuis’. Jaren van verdriet volgden. De oorlog was nog lang niet voorbij. Michiel Smit is op 18 februari 1943 begraven op het kerkhof in ’t Veld. Annie bezoekt ieder jaar Kamp Vught en legt er een bosje rozen neer in de kamer met de namen en foto’s. Ook schrijft ze ieder jaar een gedicht* hier over. Varkens In oorlogstijd moest ook het Duitse leger van onze oogst gevoed worden dus werd etenswaar steeds schaarser. Melk en vlees gingen op de bon, dat wil zeggen ieder gezin kreeg een aantal bonnen waarmee ze tegen inlevering producten konden kopen. Vooral aan vlees was gebrek. Daarom mocht je als je een stukje land had van de Duitsers een varken houden voor eigen gebruik. Je voerde dat dan met graan en bieten en ander afval zo vet mogelijk. Met de bedoe ling dat als er dan genoeg vlees en spek aan zat, naar de normen van de Duitsers, je het beest liet slachten. Je kreeg dan een deel voor de moeite, maar moest wel minstens de helft afstaan aan de bezetter die er dan ook lekker van smulde. Hein van der Eng huurde hiervoor speciaal een stukje land in de Schagerwaard en kreeg zo een vergun ning om een varken te houden. Dit hield wel in dat er regelmatig gecontroleerd werd of het beest goed verzorgd werd en hoeveel het groeide. Er werd een big gekocht en met zorg opgefokt. De controleurs waren tevreden want het beest zag er best uit en zou over een tijdje wel slachtrijp zijn dachten ze. Toen ze weer kwamen stond Hein al bij het hok, het is niet best zei ie tegen de controleurs het beest is bar ziek geweest. Ik zie het zei een van de mannen, hij is verdorie de helft kleiner geworden lijkt het wel. Ja, heel jammer zei Hein maar gelukkig is ie nu weer aan de beterende hand en ik hoop dat ie weer groeiende heen gaat. De contro leurs ook niet dom vermoedden dat ze in het ootje werden genomen. Ze hadden best in de gaten dat het varken dat ze zagen niet het beest was dat hiervoor gecontroleerd was maar een jonger dier. Hein werd ondervraagd en bij een huiszoeking vonden ze het vlees van het dikke geslachte varken. Vader Hein was in paniek want er was wel meer illegaal geslacht in de buurt met desastreuze gevolgen. Hij werd aangeklaagd voor diefstal en kwam weg met een boete van 90 gulden. Huisslacht was verboden.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2021 | | pagina 12