Aankoop van grond en huizen Tot de voorbereidende werkzaamheden voor het wegvak Niedorper Verlaat-Schagen behoorden het doen van opmetingen en grondboringen. J. Blaauboer te Schagen en J.C. Reinders Folmer te Amsterdam kregen opdracht om als deskundigen de waarde van en de te lijden schade aan percelen en gedeelten van percelen te schatten, die nodig waren voor de aanleg van het genoemde wegvak. Hun taxatierapport dateert van september 1931. Eerst moest onderhandeld worden over de aan te kopen stroken grond. Op 11, 12 en 13 november 1931 werden de verschillende eigenaren uitgenodigd op het gemeentehuis van Oude Niedorp, waar hoofdopzichter De Regt namens de Provincie aanwezig was. Met korte samenvattingen van een aantal transacties wil ik de verwerving van onroerend goed voor de provinciale weg illustreren. Van Dirk Wijnker Pzn. (1859-1946), van beroep vee houder, gehuwd met Maria Stam, kocht de Provincie ongeveer 1,3 ha. Een bedrag van 2.800 gulden was volgens Provinciale Waterstaat redelijk, gelet op de aanzienlijke schade die de eigenaar door de afsnijding van het land van de boerderij, de Maria Hoeve in Zijdewind, zou ondervinden. Drie percelen, met een totale grootte van 5,275 ha., werden voor 3.300 gulden gekocht van Pieter Wit Jzn., veehouder, wonende op het adres Zijdewind 175. Pieter was weduwnaar van Wilhelmina Koopman en na haar overlijden hertrouwd met Maria Annes, weduwe van Theodorus Wijnker. Voor de aanleg van de weg waren ook twee percelen land van Maria Verduin nodig. Zij was de weduwe van Frederik Wijnker Jzn. (1867-1907). Voor de percelen, met een totale oppervlakte van 3,240 ha., kreeg de veehoudster 3.125 gulden. Een grote grondeigenaar was het R.K. Kerkbestuur. Voor de wegaanleg waren gedeelten van de volgende kadastrale percelen nodig: gemeente Oude Niedorp, sectie A, nr. 302, 304, 361 en 363. Met de aankoop was 8.178 gulden gemoeid. Bovenop dat bedrag kwam nog tweehonderdvijftig gulden als vergoeding voor het onderhoud van de beide uitwegen en drie maal honderd gulden als schadevergoeding voor de huurders. Voor Dirk Busker en Piet Jaspers betekende het dat hun woningen, die vlak langs de Oude Niedorperweg stonden, voor de veel bredere provinciale weg moesten wijken. Busker, rijwielhersteller en koopman, verkocht zijn huis, schuur en erf voor 4.600 gulden. Hij moest ervoor zorgen dat zijn opstallen vóór 1 december 1936 gesloopt waren. De Oude Niedorperweg bij De Weel, 1927. Dit was de doorgaande weg van het Verlaat, door Zijdewind, richting Schagen. De woning rechts op de foto was van schoenmaker H. de Boer. Het pand op de hoek met de Rijdersweg (nu Rijdersstraat) was het café De Hoop van J.P. Pepping.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2021 | | pagina 7