Ik een cursus startte voor kleuterleidster onder leiding van de Zusterorde van de Oude Gracht. Ze schreef ons beiden in en in september begonnen wij aan de cursus in Alkmaar. De cursus bestond uit 2 lange dagen per week, op woensdag en zaterdag van 9 uur ’s morgens tot half 6 ’s middags. De overige dagen bleef ik voor mijn eigen klasje staan. Op de woensdag nam zus Gré het over. Wat de cursus betreft liepen we ’s morgens stage op één van de kleuterscholen die de Zusterorde onder hun beheer hadden. Vanaf half één kregen we les in algemene ontwikkeling gelijk aan de MULO. Geen vreemde talen maar wel bordtekenen, boetseren, kleutergym, dans en spel, opvoedkunde, methodiek. De methodiek bevatte kennis van het kleutermateriaal, de opbouw daarin en het doel ervan gericht op de ontwikkeling van de kleuter. Toen ik geslaagd was en in ’t Veld wilde blijven werken, was dat helaas niet mogelijk. De kleuterschool viel onder het kerkbestuur waar Pastoor van de Burg voorzit ter van was. Hij wilde me niet meer betalen dan de Zusters verdienden en dat was 5 gulden in de week. Zo ging ik met mijn vader op de fiets naar Ursem waar een kleuterleidster werd gevraagd. We gingen naar het gemeentehuis van Ursem en spraken met burge meester Nolet. De kleuterschool in Ursem viel onder het gemeentebestuur. Ik werd aangenomen en werd hoofd van de school met akte A. Ik kreeg 80 kleuters en 1 kleuterleidster onder mij. De zakelijke belangen werden door de gemeente gedaan, ik hield me alleen bezig met het onderwijs. Na enkele jaren werd het kleuteronderwijs verplicht gesteld vanaf 4 jaar. In 1956 werden wij door het Rijk uitbetaald en kwam er subsidie voor de scholen. Nadien veranderde er heel veel. Er werden hogere eisen gesteld aan lokalen en meubilair. Er kwam meer en beter materiaal op de markt ten behoeve van de ontwikkeling van de kleuter. Zelf heb ik ongeveer 40 jaar (met tussenpozen) voor de klas gestaan en ook meer diploma’s moeten halen. Maar mijn basis blijft de Bewaarschool in ’t Veld onder leiding van de Zusters Ursulinen. Ik ben ze veel dank verschuldigd. 5 Ji Zuster Benigna Consolata met haar kleuterklas. Kleuterklasje 1949-1950 tijdens mijn studie samen met mijn zus Gré. Gré staat links op de foto en ik aan de rechterkant.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2021 | | pagina 5