Voorwoord Op 9 januari 2021 is Henk Klijn op 78-jarige leeftijd in het ziekenhuis in Alkmaar overleden. Henk is één van de oprichters van „’t Is mooi weest”. Daarnaast is hij al die tijd secretaris geweest. Hij is verantwoordelijk voor de vele historische verhalen die in dit blad zijn verschenen. Bovendien heeft hij vele verhalen gecorrigeerd, want hij vindt dat de verhalen zoveel mogelijk foutloos in het boekje moeten staan. Bij het ter perse gaan van het juli nummer van ons blad werd ons bekend dat Gerda Stammes-de Bruijn is overleden. Zij is schrijver en lid van ons bestuur. Wij wensen familie en nabestaanden veel sterkte toe. Ruim een maand later overlijdt op 16 februari Frans van der Eng. Hij is 88 jaar geworden. Frans is voor de vereniging het collectief geheugen geweest. Hij heeft al zijn belevenissen in een boek beschreven. Daarnaast is hij een bekend en begaafd schilder van de naïeve kunst. En zijn maquettes van het dorp zijn alom bekend. Gerard Goudsblom heeft op zijn eigen wijze de herinneringen, aan zowel Henk als Frans, op papier gezet en die worden in dit nummer gepubliceerd. De gemeente Hollands Kroon heeft de afgelopen jaren geen blijk gegeven van betrokkenheid met betrekking tot historisch erfgoed. Daar schijnt nu verandering in te zijn gekomen. Er is door de gemeente iemand aangesteld die het cultureel erfgoed in kaart moet brengen. Dit erfgoed wordt dan geplaatst in de Canon van Hollands Kroon. Het materiële erfgoed in ’t Veld, Zijdewind en Moerbeek is er eigenlijk niet meer! Monumentale gebouwen zijn in de loop van de jaren gesloopt en vervangen. We zullen zien hoe we hier mee om zullen gaan. Het coronavirus lijkt op de terugweg te zijn. De kermis in ’t Veld is wederom op aangepaste wijze gevierd. Sportwedstrijden en trainingen zijn in beperkte mate mogelijk. De grote evenementen lijken aanstaande en de bewegingsvrijheid van de mensen wordt vergroot. Hopelijk wordt het een mooie zomer. Veel leesplezier! Sjaak Wit Stichting tot behoud historisch erfgoed, ’t Veld - Zijdewind - Moerbeek De historische vereniging is diep geraakt door het verlies van deze unieke personen. We zullen ze zeker missen bij het maken van ons blad. Tijdens de Tweede Wereldoorlog gingen ruim 5.500 vliegtuigen boven Nederland verloren. Met het „Nationaal programma berging vliegtuigwrakken WO2” ondersteunt de Rijksoverheid tot 2030 gemeenten met geld en advies om „kansrijke bergingen” uit te voeren. Deze bergingen zijn een van de laatste kansen om informatie over de luchtoorlog uit de eerste hand te verzamelen. Een van de vliegtuigen die geborgen wordt is de bommenwerper die neergestort is bij de Kanaalweg in Nieuwe Niedorp. Ons blad heeft er twee artikelen over geschreven: In de decembernummers van 2006 en 2008. U kunt ze online lezen via de volgende link: https://tijdschriften.archiefalkmaar.nl/periodicals/IMW

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2021 | | pagina 3