Geen kapsones maar wel parmantig Een creatieve geest met een bijzondere kijk op de wereld, en handen die het fijne werk meesterlijk uitvoerden. Hiermee wroette hij ook in de aarde op de volkstuin om zijn belangstelling voor alles wat groeit en bloeit in de praktijk uit te proberen en zo te genieten wat hijzelf en de aarde produceerde. Frans benutte zijn creatieve handigheid en stond al jong op de planken als toneelspeler en goochelaar. Samen met Jaap Jaspers verzorgde hij avondvullende programma’s. Zo boeiend dat ze in 1955 zelfs regelmatig in Amsterdam optraden. Thuis hadden ze een fles te pronk staan met daarin van hout een zwaard, lans met spons en dobbelste nen. Waarvan iedereen zich afvroeg hoe dat ooit door dat halsje gekomen was. Dat is een kunstwerk als je dat kan maken dan ben je pas wat, had zijn vader Hein ooit gezegd. Het kunstwerk ging als huwelijkscadeau mee met zijn zus Truus naar ’t Zand. Frans maakte in stilte hetzelfde in een eender flesje en zette dat op een keer met een “kijk hier” in ’t Zand op tafel. Dat maakte indruk en was de aanzet tot meerdere tafereeltjes in flessen of op een plankje welke vele tentoonstellingen hebben gevuld. En telkens weer zocht men naar de plaats waar de fles was doorgesneden want het leek toch wel onmogelijk dat alles door de hals er in gezet was. Als dorpsfotograaf werkte Frans al in 1950 voor de krant en maakte een album met bijna alle gebouwen in ons dorp waar we nu nog uit kunnen putten. Ook maakte hij natuurgetrouwe maquettes van ’t Veld, Zijdewind en de Weel. Velen zullen zich hier In de jaren 80 begon hij schilderijen te maken waarop kleur en verhoudingen eigenlijk niet kloppen. Met steeds verbazende en prikkelende details. Men noemt dit naïef. Zijn kaartmaten konden dit niet zo waarderen. Als hij weer een nieuw werk klaar had hing hij dit op in de kamer en vroeg dan wat ze er van vonden. Één zei dan steevast “het is een mooi lijstje” en daar moest Frans het dan mee doen. Gelukkig heb ben velen van ons meer waardering voor deze zaken en genieten de bezitters van een werk van Frans volop van zijn kunst. Wij zullen zijn humor in de door hem geschreven stukken en zijn ongelofelijke kennis van ”die hoort bij die en dat was toen” enorm missen. over gebogen hebben om precies daar hun huis aan te wijzen en bouwde hij mini kerken en boerderijen exact op schaal. Frans van der Eng, oprichter, schrijver, natuurgenieter.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2021 | | pagina 26