Een deel van het jaar waren de wegen onbegaanbaar. Schoolopziener Arnoldus Numan ondervond dat aan den lijve. In zijn verslag voor de voorjaarsvergadering van de Provinciale Commissie van Onderwijs schreef hij dat hij vanwege het gure winterweer, de korte dagen en de onbruikbare wegen en voetpaden maar enkele scholen in zijn district had kunnen bezoeken. Numan was toen vijfenzestig en ging te voet de scholen af, 'het welk mijne jaren zoo goed niet meer toelaten als voorheen'. Op 17 maart 1819 bezocht hij de scholen in Barsingerhorn en Kolhorn. Het weer was die dag onstuimig en er stond een stevige wind. Tegen negen uur 's avonds was hij, 'niet zonder levensgevaar', thuisgekomen. De schoolopziener woonde om de hoek. Dominee Arnoldus Numan (1753-1831) was namelijk predikant van de hervormde gemeente van Oude Niedorp (met Zijdewind), die gecombineerd was met Veenhuizen. Hij werd benoemd tot schoolopziener in 1806. Het district van ds. A. Numan omvatte de lagere scholen op de eilanden Texel en Wieringen en op het vasteland de scholen in de Kop van Noord-Holland en het wes telijk deel van West-Friesland. Onder andere hoorden plaatsen als Schagen, Sint Maarten, Barsingerhorn, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Zijdewind en Veenhui zen tot zijn werkgebied. In 1815 kwamen de scholen op de Waddeneilanden Terschelling en Vlieland er ook nog bij. Op 24 augustus 1807 bezocht de schoolopziener de school in Zijdewind. Onderwijzer Sijvert Kwantes, 'voorzien van tamelijke kunde, ijvrig, goed gedrag en leerzaam', stond voor de klas. Het aantal kinderen was die dag heel gering: maar 12 kinderen waren present. De afwezige kinderen hielpen hun ouders bij het werk op het land. Sijvert was de zoon van Dirk Kwantes, die in 1765 werd aangesteld als onderwijzer in Zijdewind. Wanneer hij zijn vader heeft opgevolgd, heb ik niet kunnen achterhalen. Zijn persoonlijke leven kende een tragische gebeurtenis. Zijn vrouw Geertje Klaasdr. Biersteker beviel In mei 1803 van een tweeling, Dirk en Klaas, en overleed in het kraambed. De jongetjes bleven enkele maanden in leven. Schoolopziener Numan trof op 2 oktober 1815 de onderwijzer niet op school en ook niet thuis aan. Twee weken daarna overleed Sijvert Kwantes, die inmiddels was hertrouwd met Maartje Bakker, op veertigjarige leeftijd. Als onderwijzer had hij een karig bestaan gehad. Zijn weduwe hoefde dan ook geen succes sierecht te betalen, want de boedel was minder dan driehonderd gulden waard. Jan de Jongh, door de schoolopziener een 'zeer braaf, zedig en ijverig jongeling' genoemd, nam de school waar. Jan was bevoegd, hij had de derde rang ontvang en na het examen voldoende te hebben afgelegd. Voor de derde rang was het vereist dat de onderwijzer kon lezen, schrijven, rekenen met breuken, alsmede enige 9 rd t/Wi ruis - De kerk van Zijdewind. Tekening van Hendrik Tavenier, 1787. Noord-Hollands Archief, Provinciale Atlas.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2020 | | pagina 9