Als moeder zeide: „Het wordt al weer us wat moide", toge de mannen op huis an. Op de hoek van de straat werd nog effies bai praat van hoe het gaan was en werde de droppies deeld voor onderweg. De winkelvraaier had die stiekem meenome. Ik woon in 't Veld en we hadden thuis een VIVO- kruidenierswinkel. We waren met z'n tienen: 7 meide en 3 joös. Ik ben het jongste joöje. De meeste meide hadden een werkhuisie. lentje mocht deurlere. Een aar moest meehelpe in de winkel. Moin oudste broer mocht op studie en mijn are broer hielp ook in de winkel. Er kwam een toid dat er vraaiers over de vloer kwame. De oudste 5 moide hadden allegaar een skarreltje. Zondags kwamen die joos te gast. De jongste moste aan het raampost ete. Deur de hete soep besloege de rame en m'n zussie tekende dan een hartje of een bloempje. Ik skreef viese woordjes zoals pies en poep. Ik most dat geloik uitvege van m'n moeder. Seivens kwam de krant op tafel en werde we bloid maakt met pelpinda's. Maar er moest ook nog zoend worre. Om toerbeurt ien in de winkel, de aar in de kamer en zo werd ook de baikeuke, de keuke en de schuur bemand. De krant is en bloift een onmisbaar en belangroik ding, niet allien voor ut nuws, de weerberichte, de voiling en de marktproize, maar ok voor de rouw-, de trouw- en are advertenties. Hai is voor een hille zoöt are dinge ok onmisbaar. Hai wordt veul bruikt as pakpepier en pepier voor koppiestikke. En ok voorzooltjes in de schoenen as die versiete ware en in de klompe as deer een dunne plek in kwam of een gat. Met koud weer was een stuk krant in je klompe ok lekker warm. Den werd je niet zo hufterig. Was je skoenen te groöt, den deed je een proppie krantepepier in de toon. En was je hoed of pet te wait, most je een strookie pepier in de rand doen, den zat hai weer muurvast op je kop. In de winter met skaasse raie deed je een krant onder je jas of kiel. Dat hield de snaaiende wind teugen. De krant werd ok bruikt om de kachel an te make en bai vrijgezelle en kluizenaars lag hai op de tafel in plaats van een zoiltje of een kleid. Bai een zoöd mense lag de krant om ut hoekkie van de deur om deer je klompe of skoenen op te zette, want aars slobde ut zo in huis vezelf. Met harde wind werde alle kiere en gate dichtstopt met krante, want bai de rame kon ut bar zoige in de winter. Most de vrachtman of de post ankomme, den zette je een krant voor ut raam. Dat was den een soort soin. Soms werd er een krant voor ut raam zet, den wist de chauffeur van de bus of de melkraier dat hai terecht kon voor een snelle wip. Skeen de zon op de rame, dan werd een krant voor de planten zet, want aars verbrandde die vezelf en den zag je ok gien stof dwarrele. Werde urte of böne kookt, den lagge ze een krant op ut deksel van de pan. Dat hield de warmte van de pan vast en kon de roist lekker suddere. De vurfman bruikte de ouwe krante voor grondpepier om deer op te behange. Kloine joös maakte proppies van krantepepier voor de proppeskieter en voor pepiere mussen en nag veul meer. Kunstenaars en goochelaars dede ok allegaar leuke dinge met de krante en ok pepierskeurkunst vond men leuk. In de allemenak stond ok veul keer voorbeelde van wat je met een ouwe krant kon doen, maar ut Belangroikste was pleepapier. Deer is hai wel ut meist voor bruikt, denk ik. Toidens ut skoite werd de stukkies en adver tenties nag een keer goed deurleze, wat den achterof een zoöt keer prefoit had voor een adverterder. As je ut zo bekoik den is de krant nooit te duur. taiers De krant achterof bekeke

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2020 | | pagina 24