Begin jaren 60 hadden de meeste gezinnen nog geen televisie. Kinderen gingen woensdag- en zaterdagmid dag gezamenlijk kijken bij de buren die er wel een hadden. Mooie programma's zoals Pipo de clown, Swiebertje, Okkie Trooy en de Verrekijker. Verder was er niet veel meer dan buitenspelen. Dat zal de reden geweest zijn dat kinderen enthousiast reageerden als er in het dorp eens iets extra's georganiseerd werd. Zo werd er bij de familie Hoebe in Zijdewind af en toe een theater of filmvoorstelling gegeven. Bij Hoebe werd dit georganiseerd door de latere kruidenier Thijs en zijn broer Peter als assistent. Thijs vertelt: „Toen ik 11 jaar was kreeg ik van Sinterklaas poppenkastpop- pen: Jan Klaasen, Katrijn, de dood van Pierlala en de politieagent. Zelf heb ik een poppenkast gebouwd en geel geverfd. Met moeders hulp gordijntjes gemaakt die met een touwtje open konden, begeleid door getingel op de xylofoon. Om bekend te maken dat er een voorstelling was had ik een tekst op karton geschreven en op een boom langs de weg gespijkerd. „Vanmiddag 3 uur poppenkast, toegang 5 cent." Later kreeg ik een stempeldoos met losse letters. Op strookjes kaaspapier maakte ik dan een tekst die ik huis aan huis verspreidde. Er kwamen per keer 15 tot 20 kinderen kijken. Rijen metalen meikkratten met een oud gordijn erover waren de zitplaatsen. De verhaaltjes met de poppen waren kort maar dan was Peter daar die een of ander verhaal vertelde wat hij terplekke verzon. Ook kreeg ik een „toverlantaarn" waar ik filmpjes mee kon afspelen. Eigenlijk niet meer dan een stripverhaaltje die ik beeldje voor beeldje ging voorlezen. Spannende verhaaltjes van Robinson Crusoë, Robin Hood, of Overval op de State bank. Als ik weer wat verdiend had kocht ik nieuwe filmpjes in Schagen". Een nostalgische terugblik op een tijd dat nog niet elk kind met een mobieltje rondliep en elk moment kan zien en beluisteren wat hij of zij maar wil. Peter Hoebe, assistent en verhalenverteller. uur poppenkast Toegang 5 cent

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2020 | | pagina 20