De voorgeschiedenis van stoom(locomotieven) Veel inwoners van 't Veld, Zijdewind en Moerbeek zul len nog wel weten dat er in Zijdewind een treinstation is geweest. We hebben het dan over de periode 1868 tot 1938. Omdat er in die periode alleen maar stoom treinen bij Zijdewind stopten, hebben we gekeken naar de voorlopers van de stoommachine, de krachtbron van de treinen die in Zijdewind stopten. We leerden op de lagere school dat James Watt de uitvinder was van de stoommachine. Dat bleek tijdens ons onderzoek naar de geschiedenis van de stoommachines niet waar te zijn. Heron van Alexandrië (10-70 na Christus) Bijna 2.000 jaar voor James Watt had in Egypte Heron van Alexandrië (10-70 na Christus) al een werkend apparaat uitgevonden. Onder een halve, afgesloten bol gevuld met water werd een vuurtje gestookt. De stoom kon alleen maar ontsnappen via een tweetal buisjes naar een holle bol. Deze bal had aan twee kanten gebogen pijpjes, waardoor de stoom naar buiten blies. Hierdoor ging de bal draaien. Heron kon geen prak tische toepassing voor zijn draaiende stoommachine vinden. In die tijd waren er immers voldoende slaven beschikbaar om het werk te verzetten. Denis Papin (1647 - 1712) Deze Franse uitvinder was ook natuurkundige en wiskundige. Christiaan Huygens presenteerde samen met Papin in Parijs een buskruitmotor, waarin het buskruit gecontroleerd ontplofte. Papin heeft ook de snelkookpan uitgevonden. In een afgesloten drukvat kookte hij botten van een konijn tot zeer goede gelatine. Men noemde dat de papiniaanse pot. In 1690 vond hij de eerste zuigerstoommachine uit. In het boek: „Waarom de stoommachine geen Chinese uitvinding is" legt historicus Maarten van Rossem uit waardoor de industriële revolutie juist in Engeland is begonnen. Een belangrijke rol speelden daarbij de kolenmijnen. In het midden van Engeland ligt het steenkool bijna aan de oppervlakte. Een groot probleem was het mijnwater. Thomas Newcomen was de eerste die een stoommachine uitvond, waar mee dat water omhoog kon worden gepompt. James Watt wist deze primitieve machine sterk te verbeteren. Pas toen de patenten van Watt in 1800 afliepen, kwam de weg vrij voor de rijdende stoommachine, de stoomlocomotief. Thomas Newcomen (1663 - 1729) Rond 1710 bouwde hij een goed werkende stoom machine, die werkelijk veel water uit de Britse mijnen heeft gepompt. In de 18e eeuw zijn ongeveer 2.200 stoommachines van Newcomen geproduceerd, waarvan enkele tot het eind van de 19e eeuw zijn blijven draaien. Hetspoorhuis in Zijdewind, gefotografeerd in 1940. De aelopile van Heron van Alexandrië. Denis Papin.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2020 | | pagina 9