Deze keer zijn we op bezoek bij Cor van Baar. Het laatste huis in Zijdewind aan de Havenstraat 131. Zijn kleinkind Shanne van Baar van Rijdersstraat 57A is op bezoek om haar opa enkele vragen te stellen over zijn herinneringen aan zijn jeugd. Bent u hier geboren? Ja, hier honderd meter vandaan in een boerderij die er nu niet meer staat. In 1935. Dan mag jij uitrekenen hoe oud ik ben. Als jongste jochie in een gezin met nog 7 meiden. Waar zat u op school? In 't Veld. Eerst een jaar naar de meisjesschool bij juffrouw De Brasem en daarna naar de jongensschool bij meester Van Hest. Dat was de hoofdonderwijzer. Ik kreeg er ook een cijfer voor kerkbezoek. Ik zei dat ik er elke dag naartoe ging maar ik kwam er bijna nooit. Het was altijd de eerste vraag als je in de klas was, of je naar de kerk geweest was. We gingen altijd met een heel koppel lopend heen en weer naar Zijdewind. Dat was altijd heel gezellig. Bijna niemand had een fiets. Hoe was het tijdens de oorlog? Er gebeurde in die tijd niet zo veel in Zijdewind maar ik kan me nog wel herinneren dat er af en toe Duitsers door het dorp kwamen met veel paard-en-wagens en knollen. Ze parkeerden dan precies voor onze boer derij om de paarden te laten rusten. Er was dan een gaarkeuken bij. Als het eten klaar was, mochten we allemaal mee eten. Ze keken ook soms rond of er nog goeie paarden rondliepen in Zijdewind en dan namen ze die ook mee. Als dat van tevoren bekend was dan sloeg oude Kolkman op zo'n manier een spijker in de hoeven zodat ze een beetje mank liepen. Dan hoefden de Duitsers ze niet. Iff Opa vertel eens over vroeger Shanne van Baar in gesprek met haar opa Cor van Baar. Arie Mooi met echtgenote op de sjees tijdens het ringsteken.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2020 | | pagina 20