Dirk is een kind uit een heel groot gezin met vijftien kinderen. Zijn jonge jaren gaan rustig voorbij. Hij werkte als boerenknecht bij Klaas Brak, boerderij Priggedik. Voor toen een grote boer langs de Provincialeweg vlak bij Haringhuizen. Als de Tweede Wereldoorlog uitbreekt is Dirk 16 jaar. In een dorp als Zijdewind gingen de eerste jaren in relatieve rust voorbij. Voor Dirk was dat voorbij in 1943 toen hij een oproep kreeg voor de „Arbeitseinsatz". De Duitse naam voor wat feitelijk dwangarbeid was. Samen met enkele maten uit de buurt, waaronder zijn latere zwager Cor Wijnker kon hij richting Duitsland vertrekken, maar door omstan digheden vertrok hij een dag later. Niet wetende dat hij daardoor een eenzame tijd tegemoet ging. Met een tussenstop in Ommen is hij uiteindelijk in Wolfsburg terechtgekomen. Daar waar de Volkswa genfabriek was omgebouwd voor de oorlogsindustrie. Dirk heeft hier een zware tijd gehad met hard werken en slecht eten, waar hij later weinig over vertelde. Het was allemaal te erg en hij probeerde het te vergeten. Ondanks dat het ver weg was, heeft hij ook het bombardement op Dresden kunnen zien. In april 1945 werd Wolfsburg bevrijd door de Amerikanen en kon Dirk eindelijk richting huis maar het lukte hem niet om verder te reizen dan de Nederlandse grens. Hij kwam in Valkenburg terecht. Dirk dacht, als ik nu ga werken bij een slager of een bakker, dan heb ik in ieder geval te eten. Het werd de bakkerij van de familie Smeets. Hij heeft er een goede tijd gehad en ze zijn vrienden voor het leven geworden. Vele malen hebben ze elkaar over en weer bezocht. Voor de familie Smeets ook een mooie gelegenheid om de Hollandse kust te bewonde ren. Zo gauw het openbaar vervoer in Nederland weer opgang kwam is Dirk weer thuisgekomen in Zijdewind. Hij heeft nog wel enkele jaren problemen gehad met de gezondheid als gevolg van zijn verblijf in Duitsland. Uiteindelijk heeft hij eind jaren '80 nog een redelijke vergoeding gekregen van de Duitse staat. De identificatiepas voor de Volkswagenfabriek. De koestal met ruimte voor 10 koeien. Dirk, 19 jaar, poserend voor de barak waar hij verbleef.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2020 | | pagina 16