We zijn op bezoek bij Annie Smit - Burgmeijer, op de genomen door de zusters en hebben samen gebeden hoek van de Rijdersstraat en Oranjelaan. Annie heeft voor een goede afloop. Nou ze heeft nog jaren haar kleinkind, Fenna Smit, op bezoek. De jongste geleefd hoor. dochter van Mark en Urseline Smit. Fenna zal oma wat vragen stellen over haar herinneringen aan de tijd dat Zat u met jongens en meisjes in de klas? zij nog kind was. Nee, nee alleen maar met meisjes. En kreeg u wel eens straf? Nou dat kan ik me niet zo goed meer herinneren maar dat zal vast wel eens gebeurd zijn. Oma kon ook niet zo goed leren en daarom ben ik ook een keer blijven zitten met twee andere meisjes. Wij waren de Iieveiings leerlingen van de zuster en daarom liet ze ons zitten. Dan had ze ons nog een extra jaartje in de klas. Ik denk dat het zuster Angelica was. Ging u naar de kerk, en hoe vaak? Nou heel vaak. We moesten soms van oma alle dagen naar de kerk. We gingen ook te communie en dan mocht je van te voren niet eten. Dan gingen we thuis een broodje eten of we namen dat mee naar school. Ik weet nog dat Corrie Groen zei dat ze te biechten moest omdat ze voor de communie uit haar neus gegeten had. Op welke school zat u en had u daar ook een meester en een juf? Ik heb aldoor op de Mariaschool gezeten en later ook nog op de huishoudschool, die daaraan vast zat. Later pas is er een nieuwe school gebouwd aan de Dreef. Wij hadden alleen maar zusters: zuster Angelica en zuster Afemia. Ze woonden tegenover ons in het huis waar nu Jolanda van Baar woont. Achter dit huis had den ze een kappelletje. Ik weet nog dat mijn moeder, oma Burgmeijer naar het ziekenhuis moest voor een blindedarmontsteking. Wij kinderen werden toen mee Oma waar bent u geboren? Nou heel dichtbij. Flier aan de overkant op nummer 70. Nu wonen Marco Zomerdijk en Tamara Fland op deze plek. Wij woonden daar samen met mijn opa en oma. Later heeft mijn vader het bejaardenhuis gebouwd. Mijn oma was inmiddels overleden maar mijn opa mocht als eerste een kamer uitzoeken in het nieuwe gebouw. Daar had hij helemaal geen zin in maar uiteindelijk heeft hij er toch nog met plezier enkele jaren gewoond. Wat voor spelletjes speelden jullie vroeger in de pauze? Ja op het schoolplein liepen we altijd te tikkertjessen. Als je iemand getikt had dan moest je aansluiten in de rij. Op het laatst had je een hele lange sliert. Dat was lastig met lopen, maar de laatsten konden ook bijna niet meer ontsnappen om ook getikt te worden. Ging u altijd bidden op school? Ja, ja, we moesten eerst bidden voordat we begonnen te werken. Oma vertel eens over vroeger 1951,de Martinusschool met de woning van het schoolhoofd en het gesticht. Op de achtergrond het voetbalveld waarop ook gehandbald werd. Fenna Smit is geboren in 2008 en Annie Smit- Burgmeijer in 1941.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2019 | | pagina 22