geweest zijn, als het niets waard was, en alles door gedraaid werd voor koevoer. Ja, die moeten ook eten, maar liever niet jouw handel". De verkaveling zorgde voor een grote ommekeer. Zowel in het landschap als in de opbouw en uitbrei ding van de bedrijven. Stukken land werden samenge voegd, zodat alles een geheel ging worden, Daardoor ontstonden er meer mogelijkheden om producten te verbouwen. Voor het gezin kwam er ook een grote verandering. Ze gingen bij het bedrijf in de Kampen wonen, in een nieuw gebouwd groot en ruim huis, aan de Vaibrugweg. Er kwamen nieuwere en grotere machines en tractoren, een koelhuis werd gebouwd, een heftruck en kool kratten en nog wel meer. "Wij, de kinderen in het gezin, bleven meehelpen, naast onze school en studies. Op vakantie met onze ouders zijn we nooit gegaan, wel was er het jaarlijkse dagje weg met de bus van Peereboom. En dat had ook zijn charme". Terwijl het bedrijf aan de Valbrug bleef groeien, stond de tijd redelijk stil bij Klaas en Sam aan de Rijdersstraat. Door de samenwerking was het nog een volop werkend bedrijf, maar grote investeringen en aanpassingen werden er niet gedaan. Het paard was ondertussen vervangen door een tractor. Klaas ging op autorijles en kocht daarna een auto. Klaas en Sam hadden op deze manier veel tijd voor de verkoop van hun producten aan huis. De mannen gingen niet vaak van het erf af, maar de buitenwereld kwam wel naar hun toe. Ze wisten van alles, altijd verhalen. Ook wel eens over personen, die anderen helemaal niet kenden, maar die werden dan aangeduid als: je weet wel; die Amsterdammer, of die man met die groene auto die zijn bietjes prakt! Niet veel duidelijkheid, maar het waren vaste kenmerken en vaste klanten. "Even snel wat halen daar, was er niet bij. Je moest er even de tijd voor nemen. Als tante Sien je in de gaten kreeg, moest je wel even naar binnen om haar laatste handwerkjes te bekijken en ze had altijd de foto's van ons paraat. Terwijl je gewoon een kistje aardappelen wilde hebben". !0 Van de Rijdersstraat over naar de Vaibrugweg. Het bedrijf van Arie de Boer in de beginjaren. Arie en Siem de Boer aan het onkruid wieden tussen de uien.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2019 | | pagina 20