Dit is de boerderij aan de Westerweg 27 te Nieuwe Niedorp. Het bouwjaar van dit stolpje is 1920. Het boerenbedrijf is 67 jaar lang (van 1951 tot 2018) in bezit geweest van de familie Groot. In het jaar 1951 huwde Klaas Groot met Ans Buis. Klaas, geboren te Wognum in 1921 en later verhuisd naarTerdiek. Zijn vrouw Ans, geboren in 1925, kwam van de Zuidermeer. Samen kochten zij in 1951 het boerenspul van Jaap Grin. Het woongedeelte was op dat moment nog bewoond door Jaap, waardoor zij het eerste jaar van hun huwelijk nog in Nieuwe Niedorp hebben gewoond. Daar werd ook hun eerste kind Arie geboren. Na een jaar besloten ze om van woning te ruilen en zijn ze naar de Westerweg verhuisd. Hier zijn de andere acht kinderen geboren. Klaas begon met zo'n acht koetjes, twee varkens, tien schapen, werkpaarden en tuinbouw: graan, uien, aardappels en bonen. Langzamerhand werd het bedrijf uitgebreid met zowel dieren als land. Tijdens de dagelijkse werkzaamheden van het boeren leven gebeurden er ook wel eens spectaculaire dingen. Zo ging vader Klaas eens met paard en wagen op pad, wat hij zo vaak deed. De Velderbrug werd door de familie Groot ook wel "de Rammelbrug" genoemd. Dit bruggetje lag over de ringsloot vlakbij 't Veld. Op een dag tijdens het oversteken van de brug rammelde de brug zo erg dat een eend erdoor opvloog. Vlak voor het paard langs dat zich te pletter schrok, op hol sloeg en rechtsomkeer maakte. Vader zat met zoon Jack op het 'kret', pakte hem vast en sprong eraf. Het paard koos met kar en al het hazenpad en speerde met een kleregang alleen op huis aan. Thuis aangekomen ramde hij een betonnen paal bij de ingang, holde het boerenerf over naar achter en vernielde ook nog een hoek van de stenen w.c. die boven de gierkelder stond. Deze w.c. stond daarna de rest van zijn bestaan scheef. Gelukkig is het hele gebeuren zonder ongelukken afgelopen. Nu zo'n halve eeuw later moet je er niet aan denken dat zoiets gebeurt met al dat drukke verkeer langs de weg. De boerderij van Jan Groot Een oude foto van de boerderij van de familie Groot.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2019 | | pagina 14