f- 4200 Geniet je ook zo van al die prachtige tulpenvelden in het voorjaar met alle kleuren van de regenboog? Elk jaar lijkt het wel meer te worden. De gebroeders Wit van Fiowerbuibs uit Moerbeek telen zelfs al meer dan 100 hectare. Hoe is deze teelt hier terecht gekomen? Laten we op zoek gaan en beginnen bij het allereerste begin. De Vlaamse botanicus met de mooie naam Carolus Clusius heeft de eerste tulpen naar Nederland gebracht. Hij heeft ze geplant in de door hem vanaf 1593 geleide Hortus Botanicus in Leiden. De Hollanders waren meteen onder de indruk van deze prachtige bloem. Al snel werden er kleine percelen tulpenbollen geplant in het gebied ten zuiden van Haarlem dat nu de bollenstreek heet. Er werd geteeld met natuurlijke selectie door met de beste bloem en mooiste kleuren verder te kweken. Dit leidde soms tot bijzondere gemarmerde tulpen. Men wist toen nog niet dat dit de oorzaak was van een virus. Deze tulpen waren zo gewild dat er rond 1635 een tulpenmanie ontstond. Vergelijkbaar met de Bitcoin nu. Er werden prijzen geboden tot f 4.200 voor een tulp. Een vakman verdiende in die tijd 300 gulden per jaar. Het heeft sommige handelaren in korte tijd heel rijk of straatarm gemaakt. De Tulp De Tulp komt oorspronkelijk uit Turkije en de omliggende landen. Hij groeit in de heuvels met een voor tulpen ideaal klimaat van koude winters en lange lentes. De naam stamt af van het Perzische woord "doelband" wat tulband betekend. Gewoogc AIO Aasc 658 Vt-irkojjf: "30OO Tulpenteelt in onze dorpen 'The Viceroy' afhankelijk van de grote te koop voor f 3000 tot f 4200. Gevelsteen uit 1755 van een huis in Hoorn ter herinnering aan het feit dan het huis voor 3 tulpen verkocht is.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2019 | | pagina 4