AT ITFfl Katholiek Ou Andere tijden, dat kun je wel zeggen. Want als we zo'n 60 jaar terug in de tijd gaan is er vanaf de jaren '50 heel veel veranderd. K. V.G.: Katholiek Vrouwen-Gilde. Katholiek, daar draaide heel veel om. Dit geloof gaf een grote invulling in het dagelijks leven van de katholieke gemeenschap. Vooral voor de vrouw. Wanneer je eenmaal gehuwd was, dan veranderde er veel in je leven. Het was de gewoonte dat er niet meer gesport werd en je niet meer buitenshuis ging werken. Als je als een goede katholiek leefde, kwamen er snel kinderen als dat je gegeven werd. Zo ontstonden er hele grote gezinnen waar je als ouders, maar vooral als moeder, je handen vol aan had. Er was bijna geen tijd meer over voor hobby's of ontspanning. Op zondag was het verplicht om naar de kerk te gaan. Viel eerste kerstdag ook nog op maandag en je 's middags ook naar het lof ging, was je vier keer achter elkaar naar de kerk geweest. Het leven bestond in die tijd uit kerk en werk. Hoe is het K.V.G. ontstaan? We gaan terug in de tijd, begin jaren '50. Mevrouw Corrie Wit-Jannes woonde aan de Blokhuizen te Zijdewind en was in 1934 gehuwd met veehouder Theo Wit. Zij besloot met een groepje vrouwen onder Come Wit-Jannes. het genot van een bakkie koffie bij tante Nel in Zijde wind (Café Landmans Welvaren) wat gezellige uurtjes te organiseren. Dit om even lekker bij te kletsen en om even uit de sleur van het dagelijks leven te kunnen zijn. Natuurlijk ging er een breiwerkje mee, want een paardentand en een vrouwenhand moeten doorgaan, dus praten en breien tegelijk. Corrie Wit-Jannes was een zeer ondernemende en gezellige vrouw. Ze was actief bij het dorps- en verenigingsleven. Zo was zij onder andere actief bij de Zonnebloem en hield zij van bridgen. Je zag haar overal op haar brommertje heen en weer tuffen. Ondanks haar drukke leven als boerin en moeder van 10 kinderen, waarvan ze er inmiddels twee had verloren, had ze toch de moed, tijd en energie om een vrouwengilde op te richten. De club vrouwen die aanschoof voor een bakkie koffie bij tante Nel werd groter en groter. Dit leidde ertoe dat op 28 september 1953 de eerste officiële avond van het K.V.G. plaatsvond. Corrie had inmiddels een bestuur opgesteld en een grote groep vrouwen opgetrommeld. Dit bestuur bestond uit: mevr. Van Schagen-Mes uit Zijdewind, mevr. Mak-Koomen uit Zijdewind, mevr. Ligthart-Portegijs uit 't Veld en mevr. Berkhout-Steur uit Zijdewind. 65 jaar K.V.G. sr Corrie Wit-Jannes.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2019 | | pagina 16