fen* ivcrck: Herman Hartman van der Woude Ook op 5 juli 1656 bezochten schout (hoofd van het dorpsbestuur) Herman Hartman van der Woude en secretaris Reijer van der Bijl het preekhuis in de Kampen. Van der Woude was op 25 juli 1621 geboren in Munnickelant (Zuid-Holland). In 1646 werd hij „Hoofd-Officier en Dijkgraaf van de Niedorper Koggen in Noord-Holland". Op 19 maart 1656 trouwde hij met Margarieta Blaeuhulck uit „Enchuijsen". Zij was dochter van de „Bewindvoerder van de Oostindische Admiraliteits Heer, Equpagemeester en Munsterheer Generaal te water en te lande". Deze bewindvoerder zorgde dus voor de organisatie van de oorlogsvloot, voor de uitrusting van de schepen en nam bemanning aan. Kortom: Herman verkeerde in hoge kringen. Herman was zeer gezagsgetrouw. In 1649 deden de Gecommitteerde Raden van Hoorn de volgende uit spraak over pastoor Baefo Johannes Cleerbezem: sonder enig dienst meerte doen op pene (straffe) van anders te sullen werden geappregendeert (gearres teerd)". Ook de opvolger van pastoor Cleerbezem Mr. Joost Vercampen (vanaf 1653) had met deze uitspraak te maken. Van der Woude hield zich daaraan. Over secretaris en notaris Reijer van der Bijl hebben we al eerder geschreven. De oude priester Cleerbezem De heren Van de Woude en Van der Bijl gingen dus op 5 juli 1656 samen met de schepenen (bestuurders) Jacob Arijaens Winckel en Cornells Goverts naar de woonplaats van Mr. Joost Vercamp, priester in de Kampen binnen de banne (begrensd rechtsgebied) „onser stede Nijeudorp". Zij hebben geïnformeerd naar de situatie van de priesters, de clopzusters, de „timmeragien" (de bouwactiviteiten) en de „paep- schendienst". Trijn Jacobs (ongeveer 59 jaar oud, gewezen dienstmaagd van Mr. Baefo Cleerbezem en dochter van Jacob Joost van de Oostermoerbeek) en Neel Claes (ongeveer 37 jaar oud, dienstmaagd van Mr. Joost Vercamp, later van Mr. Jan van Houten, eige naresse van het hekelhuis) verklaarden dat meer dan drie jaar geleden Mr. Baefo een kamer heeft gehuurd en daadwerkelijk in Amsterdam is gaan wonen. De dames wisten ook nog dat hij daar nog steeds met zijn broeders dochter „in de cost" woont en dat hij soms naar de Kampen overkomt. De priester was er laatst zes of zeven weken geweest. Hij is oud, wordt blind en kan weinig diensten voorgaan. Gisteren tussen elf en twaalf uur is hij weer vertrokken. Vier jaar geleden, zo zeiden de dames, heeft Mr. Joost Vercamp (zoon van Claes Alberts uit Zijdewind) Mr. Baeffo opgevolgd. De bewoners van het klooster in 1656 In het verslag van de heren Van der Woude en Van der Bijl naar aanleiding van hun bezoek aan het nieuwe klooster op 5 juli 1656 zijn onderstaande namen vermeld. De heer J. van Lunsen heeft aanvullende gegevens uit testamenten en aktes kunnen achterha len. Deze zijn tussen haakjes geplaatst. John bedankt. Op deze kaart uit 1654 zijn duidelijk de verschillen tussen Zijdewind en 't Veld te zien. In Zijdewind staan veel meer huizen dan in 't Veld. Bovendien zien we een behoorlijke weg door Zijdewind. De reis van de heren Van de Woude en Van der Bijl vanuit Nieuwe Niedorp naar het „nieuwe klooster" is bewust in de zomer gepland, want in een ander jaargetij waren er alleen maar modderpaden. Ook Aecht Dircx tekende officiële stukken met een Latijns kruis tussen haar voor- en achternaam.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2018 | | pagina 9