V 6 Deel 2 Bezoek aan het klooster op 10 oktober 1649 Op die dag gingen 4 heren met schout Van der Woude en 6 of 7 soldaten te voet naar het huis van pastoor Bavo Cleerbesem en vroegen naar de pastoor, maar er werd gezegd dat hij uit was. De heren bekeken eerst de kerk en vonden die niet groot en ook niet ruim. Ook beschreven ze de schilderijen, de beelden, de ornamenten, de tinnen kelk en ook de personen die er woonden. Dat waren de knecht van pastoor Bavens (Bavo) en twee maagden. De ene maagd werd „uitgekeurt" en de andere twee mochten met Bavo vrij blijven. Dat betekende dat de woning of de kamer van die ene maagd werd gesloten, misschien zelfs dichtgetimmerd. Toen ze de andere vier huizen met daarin 30 klopjes zagen, besloten ze die „gansch leeg te keuren". Deze 30 klopjes moesten dus vertrekken, maar de huizen mochten blijven staan. Ze hebben nog een ander huis bekeken en vonden daar 7(!) dames. Ze hebben een dame uitgekeurd en de anderen mochten vanwege „haere ouderdom en kranckheeden (ziektes)" blijven. Om ongeveer 4 uur zijn de heren naar Nieuwe Niedorp te voet „gekeert". De volgende dag („dijnckxdaechs") na de middag is de schout samen met zijn dienaar en 5 of 6 „dienaers van Alcmaer" naar het huis van pastoor Bavo gegaan en hebben het volgende uit de kerk meegenomen: een schilderij, twee grote beelden, een tinnen kelk en nog meer. Deze inboedel hadden ze daags tevoren al beschreven. De beelden werden „spottelijck draegende" zonder te beschadigen naar een Hoornse schuit gebracht. Zij hadden echter wel twee of drie planken van de zolder gebruikt om de schilderijen te vervoeren. abbehorn emaus en \blokhuizen begijnen zijdewind klooster hofstede klooster klopjes en bagijnen Het nieuwe klooster in de I7e eeuw

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2018 | | pagina 8