PROCLAMATIE. In naam der Koningin! Gemeente Oude Niedorp In opdracht van Hr. Ms. de Koningin en Hare wettige regeering aanvaard ik in deze gemeente voorloopig het ambt van burgemeester. Ik ben mij -ten volle bewust, dat ipij een zware en zorgvolle taak wacht, maar ik heb geen oogenblik geaarzeld voorloopig het burger lijk gezag in deze gemeente op mij te nemen, in het stellig vertrouwen, dat ik bij de uitoefening van mijn moeilijk ambt zal kunnen rekenen op aller medewerking. Deze medewerking zal in de eerste plaats moeten bestaan uit het bewaren van orde, rust en veiligheid. Tegen iedere verstoring der orde zal met de uitërste gestrengheid worden opgetreden. De voedselpositie is verre van rooskleurig, maar zij is hier nog veel beter dan in de steden. Het distributie-apparaal zal met kracht er naar streven in den kortst mogelijken tijd voldoende rantsoenen te verstrekken. Ieder moet zijn deel hebben zonder bevoorrechting van den een boven den ander. Tegen zwarten handel en prijsopdrijving zal zeer streng worden opgetreden. Zij, die zich' nü nog daaraan schuldig zullen maken, plegen een ernstig vergrijp tegen het gansche Nederlanasche volk, wat even als plundering, roof, diefstal en soortgelijke vergrijpen, zwaar gestraft zal worden. Leve ons vrij Nederland! Leve de Koningin! W. LEEGWATER. en Dirk werken in het begin bij hun vader. Later zijn ze uitgewaaierd naar andere plaatsen. Willem is een gemeenschapsmens. Hij is van 1932 tot 1940 wethouder. Hij is medeoprichter van de LTB, helpt bij Pinksterfeesten, zit tijdens de oorlog in het verzet. In 1945 wordt hij waarnemend burgemeester van de gemeente Oude Niedorp. Hij overlijdt op 14 november 1964. De 'Willem Leegwaterstraat' is naar hem vernoemd. Wij aanvaarden de bevrijding, waarop .wij zoo lang gewacht hebben, met dankbaar heid en vreugde, maar toch ook in het voile besef, dat wij allen verplicht zijn ons die herkregen vrijheid en onafhankelijkheid waardig te toonen. De gehate vijand is verdwenen zonder er in geslaagd te zijn onze geestkracht en onzen weerstand te breken. Wij zullen nu eendrachtig en met inspanning van af onze krachten moeten samenwerken aan den wederopbouw van ons cultureel, godsdienstig, sociaal en bedrijfsleven. De oogen van de geheele wereld waren gericht op lijdend en hongerend Nederland. Diezelfde oogen zullen gericht blijven op ons herrijzend en opbou wend vaderland. Wi] hebben daarom den pi':ht te loonesi, dat wij ordelijken eensgezind kunnen en willen bouwen aan onze toekomst. Gedraagt U daarom ordetijk en rustig. Blijft aan Uwen gewonen arbeid, volgt de bevelen en aanwijzingen van het wettig gezag en de geallieerde autoriteiten op. Zoo spoedig mogelijk zal de nieuwe bestuursvorm op democratise hen grondslag worden Ingesteld. In afwachting daarvan zal het burgerlijk bestuur in de gemeente alléén door den aangewezen burgemeester worden uitgeoefend. Er worden com missies van advies gevormd, waarvan de samenstelling nader bekend gemaakt zal wor den. Als mijn plaatsvervanger zal optreden de heer J, VA N ZOftEN De thans van kracht zijnde wettelijke bepalingen blijven geiden zoolang zij niet uit drukkelijk opgeheven worden. Alle bepalingen tegen de Joden zijn terstond buiten wer king gesteld, evenals de bepalingen, waarbij Duitscbers, N.S.B.'ers en dat soort lieden werden bevoorrecht. Gaat U niet te buiten non wraakoefening en eigen richting tegenover onze vijanden en de collaborateurs. Zij zullen hun gerechte straf niet ontloopen. Door een rustige en ordelijke houding zult Gij er toe medewerken, dat normale en betere toestanden spoedig zullen kunnen intreden. Schenkt daarom Uw vertrouwen en Uw steun aan het voorloopig Nederlandsch bewind) De wild. burgemeester, Gedaan te OUDE NIEDORP, op den dag der bevrijding In het jaar 19*5

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2018 | | pagina 5