Nou kon ik mee raaie met de kippeskos, as er ien in de zaal is die niet weet wat een kippeskos is den steekt ie zun vinger maar op hoor, want we hewwe toid zat en de kasteloin gaat gwoon deur met tappe vezelf, en aars vraag je 't maar an je buurman. Joh dat jij moet nei 't Veld zoit ie. Ja zeg ik, ben je deer een beetje bekend. Weljaat jo ik ben deer een zoot keer weest,en ik hew deer ok nag een toidje skarrel had, maar dat was gauw over. Oh zeg ik stond ze je niet an. Noh dat zat em oigeluk meer in der moeder, ,achterof moet ik er nag om lache, maar op 't end van 't vraai pertaaitje stond ik te kotse. Nah joh dat is toch ok een raar verhaal wat jij deer vertel, was er den wat beurt of zo want nou moet je moin effies woizer maken want dut is wel puur raar verhaal. Dat is zo begonnen, ik kwam deer boi een weduw vrouw die een span kippen op wou ruime, want ze werde te oud en waren van de leg. Toidje later hew ik deer een nieuw stel brocht, en zach toen dat ze een paar merakelse knappe dochters had, en al gouw raakte ik met ien van die moide an de skarrel vezelf. Nau komt moin verhaal, ze hadde deer 'ok een arreme mense koe, dus een goit voor de melk snap je. Ik mien dat 't op een woensdag was toen wou dat woiffie an de stoive rijste melk met butter en suiker. Dat moeder zoit, Trien in 't achter end staat nag een hille pan melk breng jii die demie an de kook, as 't den kookt moet je de roist er in doen en roere bloive vezelf. Trien was ien van de jongste en most zo lienig an 't huishouwe leren vanzelf zie je. En deer geeft die moid toch een gil, nei bar, dat heur moeder docht drekt oh god nou heb die druul vanzelf heur hande verbrand. En bedat komt ze loik wit de keuke in, en zoit der droift een dooie muis in de melk. Ik kieper die hille pan om in sloot want je denke toch niet dat ik deer nag roiste pap van ete wil gat ver bah. Noh joh dat is oigelek ok bar nozelijk om zo maar die hille pan kostelijke melk in sloot te gooie, aars weet ik ok niet wat dat moet vezelf. Wil jij dat zelf effe doen zoit Trientje want ik gril er van dat vieze beist in de melk. Moeder geert gaat naar achter en vist die muis uit de melk en zoit Moid weet je wat die melk is nag skoon, we koken deer sukkela melk van, want van eivend komme jullie vraiers den trakteren we hullie op sukkela melk met een stuk taai van de sunterklaas wat nag over is. Den is de melk red en hullie benne bloid vezelf en woi benne deer met ere of, want die melk bekeerd aigelek hillegaar niks en weg gooie is zonde. Dat seive's zaten woi den pros an, en we ginge een potje hartejage, en later werde we trateerd op sukkela melk met een brok taai. Dat 't werd zo oigelijk nag bar gezellig zo met zun vierre en ok nag een beetje pootje vraie onder de tafel vanzelf. Moeder Geert zurgde voor de koppie's en zat te sokke stoppe. Wat wai niet wiste ik en kees, de vraier van Traintje, dat hullie uit een ampart panje melk kreege woi hadde deergeniesse erg in. Met bed toid stond ik nag effies met Guurtje achter 't huis te skarrele, toen hoorde ik naast 't huis Kees bar staan te vroke en kotse, dat ik deer effe heen vanzelf en zei zo me joon lait "t een beetje zweer in 't loif. Kees heb moin toen verteld wat Trientje zoit heb van die melk .Dat je begroip wel dat ik toen ok gauw krom stond. En dat ik metien uit skarreld was. Weunt deer nag meer van zuk volk vroeg ik toen? Zei ik je nag ers een gaintje vertellen. Ze haden deer een Pestoor die graag een borreltje luste en den welders op huis bezoek ging boi mense weer hij meistal een pikketanissie kreeg. Zo raakte hai op huis bezoek bai ien van z'n koorzangers, zo om een uur of elf dus een mooi toitje nei koppie stoid. Hij docht 't moet al raar gaan as ze moin gie borreltje anbieden voor etes toid. Nou trof 't want die man was allien want zun vrouw was te waskip naar de zuster op Hogebiere. Noh Pestoor zoide Klaas ik ken je gien koppie anbie den want de vrouw is te waskippe maar meskien lust je wel een jonkie. Dat slaan ik niet of zoide pestoor met een valse gloim en tintelende ooggies. Klaas op kniesse voor de kast en deer stond nag een echte kruik jenever,uit deare kast een borrelglaassie opsnort en een bierglas voor z'n oigen. Zo zat 't stel pre an, Pestoor zat al ers te smakke en te nippe an z'n glaassie ,dat Klaas zoit is dut soms je merk niet Pestoor. Noh zoit Pestoor ik denk dat 't wel effe wenne moet want der benne zo bar veul meken en soorten. Daags ter nei vertelde Klaas an zen vrouw dat de Pestoor op bezoek weest was. Je hewwe toch de Pestoor een koppie geve denk? Nei zoid Klaas ik hew hem een paar borreltjes geven vanzelf. Nou moetje toch ophouwe zoid Neel dat hewwe geniesse in huis. Wel moid zoide Klaas onderin de kast stond nag een kruik. Moin man nou word ie hillegaar mooi ik skaam me dood, dat was een fles met wai water van een jaar of wat leden. Oh zoit Klaas dat wist ik niet vanzelf, maar den kreeg hai nou een koekkie van aige deeg. Bedankt voor 't mee raaie en ik hoop nggeres met jou mee te gaan Effies op roet

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2018 | | pagina 26