je je aan bij de beurs. Daar kreeg je een nummer. Als dat nummer aan de beurt was, mocht je een vracht kiezen uit het aanbod dat paste qua tonnage en het materiaal dat vervoerd moest worden. Als je het eens was met de prijs die er voor stond, dan kon je deze vracht aannemen. Zo kwam je door heel Nederland of moest je soms naar België of Frankrijk. Als er even geen passend aanbod was, moest je dagen wachten. Dan lag Dirk vast voor de kroeg van neef Frans aan de Prins Hendrikkade in Rotterdam. Dit veraangenaamde de tijd van wachten. Ook in deze tijd veranderde er veel en moest alles sneller en beter en goedkoper. Bij het overschrijven van het eigendom van de ms „Margaretha" van vader Jan naar zoon Dirk in 1949 werd het schip getaxeerd op, en verzekerd voor 8.000 gulden. Acht jaar later steeg het verzekerde bedrag naar 12.000 gulden blijkens de polissen. Maar het vervoer met kleine schepen werd steeds minder interessant. Groter was beter en 300 ton werd de norm voor economisch vervoer over water. Door deze omstandigheden moest Dirk het vrije bestaan opgeven en nam hij in 1960, tegelijk met 5 andere schippers, het besluit om bij de Koninklijke Houthandel Eecen uit Oudkarspel, waar ze al regelmatig voor voeren, als houtwerfwerker in loondienst te treden. Hun schepen hielden de schippers aan. Zo konden ze, als dat aan de orde was, snel met zes boten een coaster leegvaren. Het hout werd toen balk voor balk en plank voor plank uit de coaster gehaald en uitgevloerd in het binnenschip. Dit wil zeggen dat het hout netjes gestapeld werd zodat het vast lag en niet beschadigde tijdens het transport over het water naar Oud karspel. Daar werd alles weer gelost en opgeslagen om te drogen en verzaagd te worden. Later werd het hout per bundel met een kraan aan boord gehesen, dus werd het werk lichter, maar de tijd dat je op het water was, korter. !0' Hout stouwen vanuit een coaster. Lossen in Oudkarspel.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2018 | | pagina 20