Na de oorlog moest er veel gebeuren en kon er weer gevaren worden. In 1946 kwam de Margaretha in eigendom van Jan Droog en in 1949 ging dit over naar Dirk volgens de verzekeringspapieren. Opdrachten kwamen binnen via de schippersbeurs. Ook ging hij vast varen voor Aardappelhandel Karseboom uit Amsterdam. Voor deze firma werden eerst vroege aardappelen geladen in Bovenkarspel en Noord Schar- woude. In 50 kg kisten werden deze door mannen van het Transport aan boord gebracht, en weer gelost op de markt in Amsterdam. Later moesten de piepers uit Zeeland komen (Bevelanders). Tijdens het inladen moest de schipper erop letten dat alles goed verdeeld en vastgezet werd. Omdat je in Zeeland toen nog op groot buitenwater voer, moest je ook nog met eb en vloed rekening houden om te zorgen dat je niet droog viel of door stroming weggezet werd. Heel wat verant woording voor zo'n Noord-Hollandse jongen dus. Niet iedereen durfde dit aan, maar Dirk had er geen moeite mee. Als het schip vol was, werd er dag en nacht gevaren om zo snel mogelijk weer te lossen in Amster dam. Dat kon de schipper niet alleen. Meestal was er wel een knecht aan boord, maar zijn kinderen gingen ook vaak mee. De motor had onderweg regelmatig olie nodig en de schroefas moest ook gesmeerd worden. Dan ging de schipper naar beneden de machinekamer in en stond een meisje van 14 jaar aan het roer, soms midden in de nacht. Tussen de groene en rode lichten sturen was dan de opdracht. Je snapt wel dat dat smeren in haar beleving veel langer duurde dan het in werkelijkheid was. In februari 1953 lag het schip geladen met 80 ton aardappelen in de haven van Borsele toen de beruchte storm losbarstte. De gevolgen waren ook voor schip per Dirk rampzalig. Het springtij en de woeste golven zetten zijn beladen schip zomaar op de kade. Dit leverde het schip, maar ook Dirk, een flinke deuk op. Het vaste werk werd minder door de opkomst van het wegvervoer. Daardoor werd er een schippersbeurs opgericht, die ontving centraal het aanbod van vrach ten en verdeelde dat evenredig onder de schippers. Als je leeg lag met je schip, waar dan ook, meldde Voor de Beatrixsluis bij Vreeswijk. Lege kisten lossen in Zeeland.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2018 | | pagina 19