In het voorste gedeelte: *Trijn Dirck (75 jaar, vanaf 1656 blind, dochter van Dirck Jan Keucx uit Nieuwe Niedorp, overleden in 1672, ver kocht 4 geers land in de Westerkampen), Jan Keuck (blind, broer van Trijn Dirck), *Maritgen Huijberts (klopje, ziekelijk, 72 jaar, kwam uit Zijdewind) "Trijntje Pieters (klopje) en *Jan Adrijaens (26 jaar, woonde in het klooster, kocht 8 geersen land in de Oosterkampen, had als dienstmaagd Trijn Jans, dochter van Jan Campen, die aan de Westerweg woonde). In het tweede huis: *Anna Dircx In het voorste deel van het derde huis woonde: "Cornells Willems (bejaard, ongehuwd, met een wereldse dochter die niet handig was met linnen, voogd van Maritje Jans). In het achterhuis: "Maritgen Pilgrims (klopje, 71 jaar, zus van Gerrit Corneiis, vermeldt blinde Maritje Arijaens in haar testament, schenkt haar huis en goederen aan Neel Corneiis) en "Neel Corneiis (klopje, sinds 1642 dienstmaagd bij Maritgen Pilgrims, overleed op 2 oktober 1669). Hierna beschrijven de heren Van der Woude en Van der Bijl weer de bewoners aan de noordkant van de sloot. In het oosterse huis: "Gerbrich Jacobs (klopje) en "Anna Jacobs (klopje, zus van Gerbrich, overleed 5 april 1679), Aan de westkant weduwe "Neel Gerrits (weduwe van Jan Keesom, bij haar twee ongetrouwde zonen Jacob en Gerrit Jans, overleed 4 maart 1670) In het kleine huisje tussen het westelijke huis en de woning van Mr. Joost: "Anna Arijaens (begijntje, 77 jaar, erfgename van Pieter Aerijen op Niecklandt), "Neel Arijaens Bestevaer (begijntje, 47 jaar, verkocht grond bij de geref. kerk van Zijdewind), "Griet Jans Kampes (begijntje, zus van Maritje jans, overleed op 23 december 1669) De bewoners van het hekelhuis aan de Nieuwesloot in 1656 Al eerder schreven we over de reden van de verhuizing van het oude klooster naar 't Veld-Oost. Daar hadden de begijntjes en de klopjes weer de beschikking over water: de Nieuwsloot. Naast deze sloot is er een eilandje (170 vierkante meter) gemaakt, zodat de sche pen rechtdoor konden varen en dus geen last hadden van het rotende vlas bij het eiland. Op het eilandje was een hekelhuis gebouwd, waarin woonden: Ook de 70 jarige weduwe Martijen Corneiis ondertekende met het Latijnse kruis. Maritjen Pilgrims vermeldt blinde Maritje Arijaens in haar testament, schenkt aan de armen en schenkt haar huis en goederen aan haar dienstmaecht Neel Corneiis. Een klopje, ook geestelijke maagd of geestelijke dochter genoemd, was een ongehuwde vrouw, die ten overstaan van een priester een kuisheidsgelofte had afgelegd en meestal gehoorzaamheid betrachtte aan een overste of biechtvader. Deze maagdelijk vrouwen leefden en werkten niet in een kloostergemeenschap, maar stonden midden in de maatschappij.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2018 | | pagina 11