01 Claq/t audt Deel 1 In de 30e uitgave van ,,'t Is mooi weest" heeft u kunnen lezen dat de begijnen en de klopjes van het klooster achter de garage van Stoop en Kruijer rond 1632 problemen kregen met de bewerking van vlas. Door de inpoldering van de Tjaddinxrijd verdween het water dat nodig was om het vlas te bewerken tot garen als basis voor linnen of voor het maken van touw. Dit was waarschijnlijk de voornaamste reden om naar het oosten van 't Veld, dat in die tijd de Campen werd genoemd, te verhuizen. Daar vlakbij lag immers de Nieuwesloot oftewel de Ringsloot. Bovendien werd het water rond een eilandje omgeleid, zodat de vrachtvaart over de Nieuwesloot geen last had van het vlas dat vanaf toen rond het eilandje lag te roten. Op een kaart uit 1654 was er op een landkaart een „heekelhuijs" met water rondom getekend. Dat eilandje lag aan het einde van de Cleerbesemlaan, hoek Valbrugweg. Door de verkaveling van 1976 zijn het eilandje en de Nieuwesloot verdwenen. Het nieuwe klooster 17e eeuw tu Op deze kaart uit 1745 is het „oudt doester", dat achter de garage van v.d. Stoop Kruijer heeft gelegen, te zien (nummer 1). Na de inpoldering van „Het Taddicxrytien" verhuisden de geestelijke dochters en bagijntjes naar 't Veld-Oost, dat in die tijd De Kampen werd genoemd (nummer 2). Bij nummer 3 ziet u het hekelhuis, omringd door water uit de „Nieuwe Sloot", en bij nummer 4 de „Beydtse brug" Deze brug lag ongeveer op het kruispunt Hartweg en Valbnjgweg.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2018 | | pagina 18