Het leek ons een aardig idee een overzicht te maken van wat er in 25 jaar met "het koor van Jaap" is gebeurd. Jaap Post is geboren op 18 september 1933 te Haarlem. Als hij naar school gaat, is de oorlog 1940 1945 net begonnen. In de tweede of derde klas van de (nood)school wordt er gevraagd wie er mee wil zingen op het knapenkoor van de parochie Anthonius van Padua aan de Groenmarkt. Hij geeft zich daarvoor op. Dirigent is de heer Stammeijer, van wie hij later ook nog pianoles krijgt. Ze krijgen les op de koorschool van de Kathedraal, onder leiding van de heer A.I.M. Kat. Ze leren Gregoriaans uit het boekwerkje van de heer Kat en verder ook de missa Pontificalis van L. Perozi voor een driestemmig mannenkoor. Door de oorlog komt alles stil te staan. Door om standigheden komt Jaap in een kindertehuis op de Zijlsingel terecht. Vandaar wordt hij uitgezonden naar Nieuw-Heeten, een dorp in Overijssel. Ook daar is een knapenkoor, waar hij dus ook aan meedoet. Op 9 april 1945 wordt Overijssel bevrijd, na een nacht in een kelder doorgebracht te hebben. Na de bevrijding is Jaap weer even teruggekomen in Haarlem. In juli 1945 komt zijn vader te overlijden. Zijn moeder blijft met acht kinderen achter, waarvan de oudste 13 jaar is. Ze worden tijdelijk bij een pleeggezin ondergebracht. Zijn zusje Ria (5 jaar) en Jaap (12 jaar) komen uiteindelijk in november 1945 in 't Veld terecht. Dat is bij de familie P. Leijen in De Kampen. Als hij hier naar school gaat, komt hij in de zesde klas bij meester van Hest. Tegelijk wordt hij opgegeven voor pianoles bij dochter Nel van Hest. Ook wordt hij ingelijfd bij het knapenkoor, dat onder leiding staat van Tiek van Hest. Als hij de baard in de keel krijgt, is dat afgelopen. Ongeveer een jaar later mag hij naar het heren koor. In de tijd van meester Wester mocht Jaap ook vaker het Marialof spelen op zaterdagavond. Na de pensio nering van Wester, heeft zijn zoon Arnold nog tijdelijk het dirigentschap waargenomen. Kort daarna wordt Jaap Post. passie voor muziek, en een gedreven dirigent 1967, De 1e keer oefenen met het gemengd koor.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 8