Machinerieën veiling de machinerieën en gereedschappen De kaasfabriek in 't Veld was opgericht in 1905 en in 1925 werd het dorp aangesloten op de waterleiding. Dat zullen toen wel heel zware tijden geweest zijn, vooral in de droge zomerperioden. In dit kleine fabriekje was toch veel werk om het draaiende te houden. Een heleboel werk met veel kopzorg. De stoomketel moest gestookt worden, want gedurende de gehele dag moest er heet water zijn. Ook moest de ketel regelmatig gevuld worden met brandstof en water, want zonder brandstof is er ook geen heet water. De mei kontvangst moest bemand zijn, niet alleen 's morgens maar ook 's avonds. De administra tie werd ook nog handmatig gedaan. Melk moest zo spoedig mogelijk verwerkt worden, want het was toch een natuurproduct en met warm weer onderhevig aan bederf. In de kaasfabriek werd ook gekarnd. Jan Impink was de botermaker en deed het laboratoriumwerk, zoals het vetgehalte meten en ook het controleren van het zuringsproces van de kaas. Thuis had Impink een laboratoriumkamertje rechts naast de voordeur. Hij woonde toen in het huis van Frans van den Hoek. Eerder was Impink tuinbouwer, was geboren te Alk maar en trouwde met Cornelia Korver uit Nibbixwoud. Hij woonde eerder in de Kampen gemeente Nieuwe Niedorp en verhuisde in 1928 naar 't Veld. In Hoorn heeft Jan Impink de vakschool voor het maken van kaas en boter gevolgd. Bovendien was hij in de jaren dertig medeoprichter van de bond van grote gezinnen. Later heeft de fabriek een gebouwtje voor dit werk aangebouwd aan de kant van de Zwarteweg. Jan Bes, de eerste kaasmaker, heeft door de jaren heen zijn ijver en kennis wel bewezen. Later is hij op de CZ melkfabriek te Lutjewinkel gehuldigd en kreeg een medaille voor veertigjarig trouwe dienst en vak kennis. Als pater Zomerdijk naar Nederland kwam voor een vakantie, bezocht hij ook altijd de familie Bes en dan rammelden de pannen op het dak van huize Bes door de lachsalvo's van Herman, de oude jeugdvriend van vader Jan. In de oude fabriek Niet Gedacht was Herman als kleuter altijd te vinden in de buurt van kaasmaker Jan. Bij de toneelvereniging was Jan de beste kracht. Vooral de zware rollen wist hij voortref felijk te vertolken. De familie Bes woonde in het huis naast de boerderij van Poland. Eerder was hier een kruidenierswinkeltje van Casper Plijter. Wat zal er in die tijd, toen er plannen waren om de fabriek over te dragen aan CZ Lutjewinkel, veel gepraat zijn, vooral bij de boeren, de leveranciers van de fabriek, maar ook bij de eigen werknemers want deze hadden ook hun zorg voor het gezin. Er waren in die dagen ook andere mensen die een mening hadden over het samengaan. In een boek over de zuivelindustrie heeft Maarten Mooij, de bekende zuivelmedewerker en schrijver uit Winkel, het volgende geschreven. op WOENSDAG 22 OCTOBER 1941 BEKENDMAKING „We hebben 259 fabriekjes hier in Noord Holland. En we hewwe gereformeerde melk en den nag bar vrijzin- nege melk en nou nag roomse melk. Deer ken vanzelf nooit gien goeie kais van komme." In het Waterlands archief van 20 september 1941 is dit gevonden: „N.V. zuivelfabriek NIET GEDACHT te OUDE NIEDORP is overgedragen aan C.Z. Westfries land Lutjewinkel. Botermaker J. G. IMPINK en eerste kaasmaker J. BES gaan in vast dienstverband over naar Lutjewinkel. Tweede kaasmaker Hein Zomerdijk zal worden schadeloosgesteld. De liquidateur is C.P. Jong." Mijn persoonlijke herinnering aan de fabriek is dat ik 's morgens op weg naar school zag dat de schoorsteen pijp omgevallen was en dwars over de Zwarteweg lag. Het was een vreemd gezicht en ik had het gevoel dat het bedrijf al een hele tijd stil lag. Het was raar dat Impink verhuisd was naar de woning van meester Rohde. Dit schoolhuis is nu café en snackbar. Daar stond je toentertijd niet bij stil. Impink was toen zomaar melkboer en reed een bakfiets met melkbus sen, emmers en een krat met brijflessen. Later vernam ik dat hij de melkzaak van Jan Admiraal had overge nomen en ook dat van Jan Jansen uit de Kampen. Het bijgebouwtje van de fabriek is later gesloopt, maar eerder in de oorlogsjaren heeft hier Siep Groot er nog gewoond en daarna Henk Komen. Hubertus Groot heeft na de opheffing van de fabriek het hele gebouw gekocht en heeft IJf Groot in de woning van Zomerdijk gewoond. Zo kwam ik dus aan een halfje hoogbruin met mijn hersenkronkels. :61 wegens liquidatie. Notaris VAN LEERSUK te Winkel, zal ten verzoeke van da Co-öp, Zuivelfabriek „West-friesland" te Lutje winkel dei middags 12 uur iu Hotel „Vredeluet", Heerenstraat E 121 te SCSAGEN, verknopen: afkomstig uit de opgeheven melkinrichting E.E.M.I. te Scbe- fen ea van tie N.V KanslabrLek „Niet Gedacht" te 't Veld, o.a. prima verticale stoomketels 3 en 7 M2. V.O. S alm., bouw jaar 1926 en l&iO. homogcniseermachipos met direct gekoppelde elektromoto ren, 3O0 en 1000 L, per uur, fabrikaat Stork, 1 ronde steriliseerketel, diverse prima vertinde koperen melkpakken, 160, WO, 300 en ÏOOQ L. Inhoud, 7 Hol&feinsche kanis. t Boterkneders, 1 Hssschenspoclmachine, diverse kaasplanken, pompen, centrifuges, kaasbakken, weikuipcn, papkookopparalen, eenige prima facnnbuizen- koelers, 1 kapitale auL flessehenrein. machine, mark Bolo- plan. ÏOOO fl./uur, roteerendelö hevelige vulapparaat, half aut, kroonkurksluilmacbines, enr., ens. Alles breeder omschreven bij biljetten, verkrijgbaar bij No- terie Van Leersum te Winkel en op de plaatsen van bettchti- ging. TE BEZICHTIGEN op Dinsdag tl Oot, van 10i uur en emergens voor dc veiling van 9—11.30 uur in de melkinrich ting E.S.M.T.. Oude Ski (straat E 61 te Schagen en in de gara ge van Blaauboer en Kossen, N. Lftagrijds "4 te Schagen, Beden werd dooi ons HYPOTHUPKFONDS t IROOOBENTF1007F HYPOTHEKEN Krantenartikel uit 1941. Aankondiging voorde veiling van de inboedel van Niet Gedacht.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 26