gebruiken die nu niet meer kunnen. Zo was het ook de gewoonte dat de boerin een briefje tussen het deksel deed om een kaas of een pondje boter te bestellen. Dan lag 's avonds de bestelling in de lege bus of dreef in de melk, omdat de vrouw vergeten was de kaas of de boter eruit te halen. Dan kwam de kaas weer bij de fabriek waar hij gemaakt was. Deze dingen gebeurden wel eens bij de grotere fabrieken zoals in Lutjewinkel, want daar werden toen de lege bussen schoonge maakt op de fabriek. Zo werd ook op deze manier een bus met water besteld bij de fabriek. Vooral de boeren, die in de landpaden woonden en in de Zwarteweg, bestelden zo water, als in de zomer de regenbak droogstond. Hein trouwde in 1917 met Maria Catarina Rood uit Langedijk. In deze familie kwamen allerhande beroe pen voor: behalve smeden, meerdere melkboeren en kaasboeren met behoorlijke winkels, een schilder en aannemers. De Zomerdijken waren in elk beroep wel vertegenwoordigd. Zelfs een priester die in de missie werkte. Deze goede man is helaas vermoord. Het dorp had nu door dat het een eigen fabriek had en kreeg ook nog een melkboer. Dit was Jan Admiraal. Hij woonde in het huis aan de Rijdersstraat nummer 50 waar nu Marco van der Kroon en Silvia Bruin wonen. Als bijverdienste was Admiraal brandalarmmeester en moest om een brandmelding te doen met een hoorn door het dorp fietsen. Iedere burger boven de zestien moest immers helpen met het bedienen van de brandweerpomp. Dit was 's nachts ook wel noodzake lijk. De kerkklok werd dan ook nog geluid, een akelig en angstig gehoor. Ook had hij de functie van „dooie verklikker" (aanzegger: het huis aan huis melden van een overledene). Dit waren dan zo zijn bijverdiensten. De melkrijders waren Piet Raatgers en Jac Wit. Ook Anne Schenk heeft deze baan gehad. Eenmaal in de veertien dagen werd het melkgeld uitgekeerd. Het geld werd in een bruinachtige envelop gewoon tussen het deksel van de bus gedaan. Het is nu ondenkbaar om het zo te doen, maar in die tijd waren er wel meer !5 NIET GEPACHT Kaasfabriek Niet Gedacht geschilderd door Frans van der Eng.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 25