Toen ik nog op school liep, heb ik net als meerdere kinderen wel eens gezegd: „Van mijn part vloog die rot school maar in de brand." Maar ik heb nooit kunnen denken dat alle scholen zo maar even werden gesloopt, allemaal met de grond gelijk gemaakt in een paar luttele weken. In totaal vijf scholen en twee dorpshuizen binnen een halve eeuw. Voltooid verleden tijd! Hier moest ik aan denken, toen ik in de bakkerswinkel stond te wachten op een half broodje. Deze winkel of wel dit gebouw is dus nog onvoltooid verleden tijd. Hier was in het verleden de kaasfabriek in gevestigd, nu de winkel van bakkerij Beemsterboer. Kaasfabriek NIET GEDACHT heeft bestaan tot 1940 en is toen weggekocht door CZ Lutjewinkel. De heer Jan Wit van de Zwarteweg was toentertijd directeur en de heer Machiel Smit was penningmeester. De fabriek draaide onder beheer van Hein Zomerdijk. Verder waren er twee vaste werkne mers: de eerste kaasmaker Jan Bes en botermaker en laborant Jan Impink. De fabriek had ook een woning waar de familie Zomerdijk in woonde. Dit was het voorste gedeelte, dus de noordkant. Ook waren er mensen, waaronder Piet Berkhout, die regelmatig behulpzaam waren in drukke tijden. Hein Zomerdijk was een geboren Zijdewinden Zijn vader was hoefsmid en had in Zijdewind een smederij. Voltooid of onvoltooid! Nooit gedacht De voormalige kaasfabriek staande op de hoek Rijdersstraat-Zwarteweg. Dit verbouwde perceel wordt thans bewoond door I. Groot. Van links naar rechts: Mevr. Zomerdijk, haar man Hein Zomerdijk, Jan Bes, op het paard zit Herman Zomerdijk, P. Raatgers en Jac. Wit.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 24