ben gevallen. Meester Wester, het hoofd van de school, raakte danig uit zijn humeur toen ik hem het besmeurde rapportboekje overhan- digde. Van mijn oudste broer Piet hoorde ik dat kapelaan Van Schie ooit onderuit is gegaan op het modderpad. Maar dat was nog voor mijn geboorte. De kapelaan wilde bij ons op huisbezoek komen. Bij toeval belandde hij in een greppel. Het had ook een sloot kunnen zijn. Lezen vond ik heerlijk. Het ergerde me wanneer ik bij een spannend boek uit mijn concentratie werd gehaald. Dat gebeurde nogal eens, want we hadden ook huiswerk: het leren van de catechismus. Je moest de antwoorden op de vragen die in de catechismus stonden, uit het hoofd kunnen opdreunen. 'Waartoe zijn wij op aarde...?' Dat onze boerderij zo afgelegen lag, had veel nadelen. Maar ook voordelen. Vooral zomers was het er een paradijs. Die vrijheid. Die stilte. Dat uitzicht. Bij zonsondergang zag je zo prachtig de contouren van het dorp met de kerk als het centrale punt. Wanneer mijn vader en moeder niet thuis waren, klom ik op het dak om van het uitzicht te genieten. Dat ik daardoor de rieten dakbedekking beschadigde, kwam niet bij me op. Door onvoorzichtig met lucifers te spelen had ik ook bijna een boerderij brand op mijn geweten. Dwaal ik nu niet te veel af, Annie? Ik was toch op zoek naar een klassenfoto! Tijdens de reünie in 2007 maakte je me tot mijn teleurstelling duidelijk dat onze klas noch op de Mariaschool noch op de Martinusschool is gefotografeerd. Gelukkig kende jij nog wel de namen van alle klasgenoten. Je schreef ze zelfs op een servetje voor me op: Bep Bakker, Frans Bakker, Jaap Beemsterboer, Joke Blom, Alie de Boer, Piet Broersen, Jan Droog, Gre Goudsblom, Joop Groen, Beb Idema, Annie Jong, Jaap Jong, Jan Kamp, Bep Keesom, SjefKlijn, Piet Koenis, Annie Konijn, Jan van der Kroon, Cock Ligthart, Tiny Ligthart, Nel Mooij, Ria Pancras, Annie van Schagen, Selena Slijkerman, Hildegard Smal, Wout Smit, Gerda Spaansen, Alie Stadegaard, Jan Stadegaard, Annie van der Stoop, Jaap Ursem, Gerie Veldman, Jan Veldman en Henk Wit. Bedankt voor dit namenlijstje, Annie. Maar het heeft het gemis van een klassenfoto eerder versterkt dan verzacht. Sinds onze gemengde eerste klas 1950 1951 zijn meer dan 65 jaar verstreken. Van de meisjes zou ik me niemand meer voor de geest kunnen halen. Ook hun namen zeiden me niets. De jongens ken ik wel van naam. Met hen heb ik langer in de klas geze ten. Maar de daarbij behorende gezichten zijn uit mijn geheugen verdwenen. Eind 1954 is ons gezin naar Nieuwe Niedorp verhuisd. Al mijn broers en zussen hebben 't Veld sindsdien gelaten voor wat het is: een herinnering. Ook ik. Nadat het artikel bij de redactie was beland kwam er door een toevallige samenloop van omstandigheden toch nog een klassenfoto boven water. Op deze foto van de 6e klas is een deel van de klasgenoten van Wout vastgelegd. V.l.n.r. bovenste rij: Johan Wit, Piet Koenis, meester Kees Ruiter, Theo Stadegaard, Siem de Jong en Kobus Spaansen. V.l.n.r. voorste rij: Wout Smit, Siem van der Gulik, Joop Groen, Jaap Ruiter en Theo Kraakman. Wout Smit in zijn jongensjaren. 3

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2017 | | pagina 23